Kompleks baskakov operatörleri ile analitik fonksiyonlara yaklaşım
Appoximation by complex baskakov operators to analitic functions
- Tez No: 343711
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT İSPİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde kn kkn n n k k W f z f z0 n n n( 1)...( 1) 1 ( ; ) [0, ,..., ; ]???===+ + ?= ?ve ( ) ( )0111knnkn k z k Z f z z fk z n;??????===? ? + ? ? ? ? ?= + ? ?? ? ? ? ? i? i ? i + ?olarak tanımlı kompleks Baskakov operatörleri ile ilgileniyoruz. Bu operatörler her z ?? için çakışmadığından f ve z ?? üzerinde farklı hipotezler altında ayrı ayrı çalışıldı. İlk olarak ( )( ) W f z n kompleks operatörleri ile yaklaşım özellikleri ve yaklaşımın tam mertebesi verildi. Daha sonra benzer sonuçlar f üzerindeki farklı koşullar altında ve farklı bölgelerde ( )( ) Z f z n kompleks operatörü için elde edildi. Bilim Kodu : 204.1.095 Anahtar Kelimeler : Baskakov operatörleri, kompleks Baskakov operatörleri, Voronovskaja-tip yaklaşım formülü, eşanlı yaklaşım. Sayfa Adedi : 71 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nurhayat İSPİR
Özet (Çeviri)
In this thesis, we deal with the complex Baskakov operators defined by kn kkn n n k k W f z f z0 n n n( 1)...( 1) 1 ( ; ) [0, ,..., ; ]???===+ + ?= ?and ( ) ( )0111knnkn k z k Z f z z fk z n;??????===? ? + ? ? ? ? ?= + ? ?? ? ? ? ? i? i ? i + ?Since these operators do not coincide for all z ?? they have been studied separately, under different hypothesis on f and z ?? . First the properties of approximation and exact order in approximation by the complex operators ( )( ) W f z n are given. Later similar results fort he complex operator ( )( ) Z f z nunder different conditions on f and in different domains, are obtained.Science Code : 204.1.095 Key Words : Baskakov operators, complex Baskakov operators, Voronovskaja-type formula, simultaneus approximation.Page Number : 71 Adviser : Prof. Dr. Nurhayat İSPİR