Mersin Mezitli İlkokulu restorasyon önerisi
A restoration proposal for the Mersin Mezitli Primary School
- Tez No: 343712
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu çalışmanın konusu, Mersin ilinin Mezitli ilçesinde yer alan Mersin Mezitli İlkokulu'nun restorasyonudur. Çalışmanın amacı; değerli bir kültür varlığı olan Mersin Mezitli İlkokulu'nun özgün özellikleri ile sürdürülebilir korunmasının sağlanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda; yapı analiz edilerek belgelenmiş, restitüsyonu yapılmış ve bu çalışmalardan elde edilen bilgilere bağlı restorasyon önerileri ortaya konmuştur. Çalışma; belgelemeden restorasyon önerilerinin oluşturulmasına kadar çağdaş koruma kurallarının gerektirdiği bilimsel ve sistematik araştırma yöntemleri ile ele alınmıştır. Fiziksel ve işlevsel koruma müdahalelerini içeren uygulanabilir restorasyon önerilerinin hayata geçirilmesi ile, değerli bir kültür varlığı korunarak gelecek nesillerin bilgilerine sunulacak ve önemli bir sorumluluk yerine getirilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The restoration of the Mersin Mezitli Primary School which is located in the district of Mersin province Mezitli is the subject of this study. The purpose of the study is to obtain sustainable conservation of the old Mezitli Primary School, which is valuable cultural asset, with its original features. For this purpose, the building has been analyzed and documented, its restitution has been carried out and the restoration proposals have been put forward as a result of the information gained through these works. The study, from documenting to forming restoration proposals, has been carried out by scientific and systematic research methodologies, which is required by contemporary preserving principles. By putting the feasible restoration proposals including physical and functional interventions into practice, the valuable cultural asset will be preserved as well as it will be put to use for the next generations and thus an important responsibility will be undertaken.