Akkonak-Koçbeyli (Afyon) ile Sağır (Isparta) çevresinin jeolojisi
Geology of Akkonak-Koçbeyli (Afyon) and Sağır (Isparta) regions
- Tez No: 34373
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AKKONAK-KOÇBEYLİ (AFYON) İLE SAĞIR (İSPARTA) ÇEVRESİNİN JEOLOJİSİ M. Tahir NALBANTÇILAR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Yüksel AYDIN 1994, sayfa: 53 Jüri Sultandağları Masifi'nin kuzeybatı kesiminin jeolojisinin aydınlatılması amaçlanan bu çalışmada, masifin otokton, allokton ve neootokton konumlu birimleri içerdiği belirlenmiştir. Otokton birimler; volkanosedimanter oluşumlu İnfrakambriyen yaşlı Gökoluk formasyonu ile bunu açılı diskordan olarak üstleyen sığ denizel karbonatlı kayaçları içeren Üst Jura yaşlı Sarıtaş formasyonudur. Bu dizilimi Mesozoyik yaşlı Kocakızıl doleritine ait dayklar kesmektedir. Alt?- Orta kambriyen yaşlı, resif karmaşığı özellikli Çaltepe kireçtaşı ile uyumlu olan Üst Kambriyen - Alt Ordovisiyen yaşlı türbiditik oluşumlu Sultandede formasyonu tektonik dokanaklı olarak, otokton birimler üzerine gelir. Bu birimleri yine allokton olarak Mesozoyik yaşlı Hoyran ofiyoliti ve Hacıalabaz kireçtaşı olistoliti örter. Pliyosen yaşlı, gölsel nitelikli Yankkaya formasyonu ile Kuvaterner yaşlı alüvyal kompleksten yapılı X) neotokton birimler ise, bütün istifleri açısal diskordanslarla örterler. İnceleme alanı ile yakın çevreden elde edilen bölgesel açılı uyumsuzluklar yörede; Assintik, Kaledoniyen, Hersiniyen ve Alpin orojenilerinin etkili olduğunubelgelemektedirler. Buna göre Assintik hareketlerle deforme olmuş Gökoluk formasyonu, Alt Paleozoyik oluşuklanyla Kaledoniyen ve Hersiniyen hareketlerine bağlı olarak en az üç evreli kıvamlanmaya ve epimetamorfizmaya uğramışlardır. Alpin dağoluşumuna bağlı olarak da, masif bindirmcli ve naplı bir yapı kazanmıştır. Bölgede etkinlik gösteren genç-tektonik hareketler, masifin bugünkü horst görünümünü almasını sağlamıştır. Yöre, Pliyosen-Kuvaterner sürecinde etkili olan aşınma işlevleri neticesinde bugünkü morfolojisini kazanmıştır ve grabenler içinde ise neootokton kırıntılılar yığışmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çok evreli kıvrımlarına, bindirme, Afyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis GEOLOGY OF AKKONAK-KOÇBEYLÎ (AFYON) AND SAĞIR (İSPARTA) REGIONS M. Tahir NALB ANTÇILAR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of GeologkaiEngineering Supervisor: Assoc.Prof. Dr. Yüksel AYDIN 1994, Page: 53 Jury : The purpose of this study is to elucidate the geology of the northwestern part of the Sultandağları Massif. Rock units found in the Massif include three major units classified as autochthonous, allocththonous and neoautochthonous. Volcanosedinıentary Gökouk formation of Infracambrian age and upper Jurassic Santas formation overlying it with an angular unconformity form the autochthonous units. This sequence is cut by the dykes of Kocakızıl dolerite of Mesozoic age. Lower (?) -middle Cambrian Çaltepe limestone characterizing reef complex is conformably overlain by the upper Cambrian-lower Ordovician turbiditic Sultandede formation. The autochthonous units are tectonically overlain by these formations. AH the below units are also tectonically overlain by the Mesozoic Hoyran ophiolite and Hacialabaz limestone olistolith. Pliocene Yankkaya formation and Quaternary alluvial complex, referred to neoautochthonous units unconformably overlie the whole of the below sequence. Pre-Paleozoic and lower Paleozoic units have undergone epimetarnorphism and  feast three phases of deformation due to the Assyntic, Caledonian and IVHercynian orogenic events. The massif has also been effected by the Alpine orogeny which produced imbrication and nappe structures.Neotectonic movements in the region caused to form the present horst configuration of the massif. The region gained its present morphology with the active weathering processes during the Pliocene-Quaternary period. During this time, the neoautochthonous units accumulated in the depressions. KEYWORDS: ;. '.. Sivppertmposed folding, thrust, Afyon.