İçten ve dıştan donatılı püskürtme beton ile güçlendirilen yığma duvarların düzlem dışı tekrarlı yük altındaki davranışı
Behavıour of under out of plane perıodıc load to ınternally and externally wıth steel shotcrete reınforced of masonry walls
- Tez No: 343740
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KANIT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, içten ve dıştan donatılı püskürtme betonla güçlendirilen yığma duvarın (D2), mekaniksel davranışı ve güçlendirme yönteminin performansı deneysel olarak incelenmiştir. Bu araştırma; güçlendirilmemiş model duvarın (D0) mekaniksel davranışlarını inceleyen Kanıt (2006) ve ön yüzünden donatılı püskürtme betonla güçlendirilen model duvarın (D1) mekaniksel davranışlarını inceleyen Kalkan (2008)? ın çalışmalarının devamı olarak planlanmıştır. Aynı özelliklerde üretilen ve iki yüzünden donatılı püskürtme betonla güçlendirilen duvar (D2), aynı şartlarda deneye tabi tutulmuş, mekaniksel davranışları incelenmiş ve D0 ve D1 deney sonuçlarıyla mukayese edilerek, yöntemin performansı araştırılmıştır. Deney sonucunda; (D2) duvarının, ilk çatlama yükünün -100 kN, kırılma yükünün -275 kN, sünekliğinin 6,15, ilk çatlama rijitliğinin 15,38 kN/mm, kırılma rijitliğinin 6,87 kN/mm ve enerji tüketiminin 9000 kNmm olduğu görülmüştür. Bu kapsamda D2 duvarının performansı için D0 ve D1? nin deney sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve sırasıyla; dayanımın 4,58 ve 1,47 kat arttığı, sünekliğin 2,79 ve 1,05 kat artarak 6,15? e ulaştığı, enerji tüketme kapasitesinin 28,12 ve 2,01 kat arttığı, rijitliğin 0,44 oranında azaldığı, buna ilaveten (D2) duvarının, 1,06 g? lık yer ivmeli bir depremin sismik v kuvvetine dayanabileceği ve duvarın sismik dayanım performansını yaklaşık 4,56 ve 1,46 kat arttırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of mechanical behaviour and reinforcement method of strengthening masonry wall (D2) with internally and externally steel reinforced shotcrete has been examined in an experimental way. This research has been planned as the continuance of studies that examined mechanical behaviors of unreinforced model wall (D0) by Kanıt (2006) and examined mechanical behaviors of the front face strengthening model wall (D1) with steel reinforced shotcrete by Kalkan (2008). The wall (D2) which has been made with the same features and been reinforced on both faces by steel reinforced shotcrete has been tested in equal conditions; its mechanical behaviours have been examined and the performance of the method has been researched after being compared with D0 and D1 experiment results. At the end of the experiment; it has been proved that of the wall (D2), however, first crack load; -100 kN, break load; -275 kN, ductility; 6,15 mm, stiffness of the first cracking; 15,38 kN/mm, fracture stiffness; 6,87 kN/mm and energy consumption; 9000 kNmm. In this extent, for the performance of the wall (D2), the experimental results of D1 and D2 has been compared, and respectively observed that the resistance was increased 4,58 and 1,47 times, the flexibility increased 2,79 and 1,05 times, and reached 6,15, the capacity to consume energy is increased 28,12 and 2,01 times and rigidity decreased 0.44 times. In addition, the wall (D2) is vii resisted to seismic earthquake force with ground acceleration for 1,06 g and seismic force performance is increased approximate 4,56 and 1,46 times on the wall (D2).