Genelleştirilmiş humbert polinomları
Generalized humbert polynomials
  1. Tez No: 343741
  2. Yazar: OSMAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ERKUŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde genelleştirilmiş Humbert polinomları incelenmiştir. Tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde ön bilgiler ve diğer bölümlerde kullanılacak olan bazı tanımlar ve lemmalar verilmiştir. Üçüncü bölümde genelleştirilmiş Humbert polinomları için açık formül ve klasik ortogonal polinomlar verilmiştir. Dördüncü, beşinci ve altıncı bölümlerde Humbert polinomlarıyla ilişkili bazı özel polinomlar için hipergeometrik gösterimler, doğurucu fonksiyon bağıntıları ve serisel açılımlar verilmiştir. Son bölümde ise çok değişkenli Humbert polinomları, bilineer ve bilateral doğurucu fonksiyonlar, özel durumlar ve farklı özellikler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, generalized Humbert polynomials are investigated. The thesis consists of seven chapters. The first chapter is devoted to introduction. In the second chapter, preliminaries and some definitions and lemmas to be used in the next chapters are given. In the third chapter, explicit formula and classical orthogonal polynomials for generalized Humbert polynomials are provided. In chapters four, five and six, hypergeometric representations, generating function relations and series expansions for some special polynomials regarding Humbert polynomials are recalled. In the last chapter, multivariate Humbert polynomials, bilinear and bilateral generating functions, special cases and miscellaneous properties are studied.