Havayolları şebekesi sürdürülebilirliğinin toplam maliyetigöreceli değişim indisleri kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluating airline network sustainability using relative total cost indices
  1. Tez No: 343768
  2. Yazar: peiman alipour
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bir ulaşım şebekesinin sürdürülebilirliği önemlidir. Özellikle alternatif olanaklarının bulunduğu havayolu ulaşım şebekelerinde sürdürülebilirliği ölçmek, havayolu şirketlerinin bağlantılı veya direkt uçuşları planlaması açısından gereklidir. Çalışma, bağlantılı ve direkt uçuşları dikkate alarak ulaşım şebekesinin sürdürülebilirliğini ölçme konusuna yönelik yapılan ilk çalışmadır. Bu sırada Kullanıcı Denge (User Optimality) ve Sistem Optimumu (System Optimum) sağlayan koşullar belirlenerek göreceli toplam maliyet indisleri hesaplanmış, kritik bağlantılar belirlenmiş, şebekenin sürdürülebilirliği değerlendirilmiştir. Türkiye?de faaliyet gösteren bir havayolu şirketine ait kısmi bir şebeke üzerinde uygulama yapılmış, sürdürülebilir bir şebeke için uçuş planı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The sustainability ofatransportnetwork is important. Especially in the presence of alternative transportation facilities in airlines networks, evaluating of airline network sustainability in terms of direct or transshipment flight planning is necessary. This research, to best of our knowledge, is the first to quantify airline network sustainability in the presence changeable capacity of legs and alternative flights. We used Relative Total Cost Indices to assess airline network sustainability in the case of behavior associated with both User and System?Optimization. In this study,passenger?s rout preference behaviors are the main subject. A numerical case study with real data from a Turkish Airline was given for illustration purposes.