Taşıma şebekesi probleminin çözümünde grafların kullanılışı ve uygulanması
- Tez No: 7792
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN BAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
38 ÖZET Taşıma şebekelerine ait problem Cliff, Haggett, ve Ord'un çalışmasında 1979 da ele alınmış ve 7 tepeli bir graf modeline uygulanmıştır. Bu çalışmada yukarıdaki uygulama dan da esinlenerek Türk Hava Yolları 1988-Yaz iç hatlar taşıma şebekesi problemi ele alınmıştır. Bu problemin çö zümünde havaalanları tepelere ve tepeler arası bağlantılar da ayrıtlara karşılık getirilerek söz konusu şebeke bir graf modeli ile temsil edilmiştir. Bir taşıma şebekesini sadece yönsüz olarak incelemenin yeterli olmayacağı düşünülerek hava alanları arasında bağ lantının mevcut olması ve bu bağlantının katılılığı ve karşılığının bulunup bulunmamasına göre, ilgili şebeke, katilliği ve karşılığı göz önüne alınanlar G THY ve alın mayanlar G-ı-uy» olmak üzere iki graf ile temsil edilmiştir. JTHY grafı incelenirken öz değerler ve S-I indeksleri yön temi kullanılmış, bu değerler ayrıt sayılarına bağlı olarak tanımlanan G ; p= 1,2,...,n-1, grafları için hesaplanmış tır. G-ruw grafının bu G" grafları arasındaki yeri ile 'THY grafının bu G grafları arasındaki yeri birleştiri lmişlik durumu saptanmıştır. G grafının birleştiri lmişliğini incelemek amacıyla graf- THY lar Markov zincirleri olarak incelenmiştir. JTHY 'nin özdeğerler ve S-I indeksleri yöntemi ile incelen mesi sonunda daha önce tanımlanan G ; p=1,...,14 graflar içinde Gg ve Gş grafları arasında olduğu görülmüştür. Oysa bu şebekenin ulaşabileceği ideal durum tam graf yani G.-'tür. G^HY 'nin Markov zincirleri ile incelenmesi sonunda grafın denge dağılımı bulunmuştur, ideal durum olan tam grafın denge dağılımının bileşenlerinin birbirine eşit olduğu düşünülerek, grafın yutucu durumlarının olmadığı fakat ideal durumdan uzak olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY The problem of transportation networks were studied in a paper by Cliff et. al. and applied to a graph with seven vertices. In this thesis work the problem of 1988 Summer Domestic Routes of the Turkish Airlines was studied under the inspiration of the work by Cliff et. al. In the problem, airports and transportation routes correspond to vertices and edges respectively and thus the network was represented by a graph model. Since it might not be sufficient to study a transportation network as a graph without direction and multiple edges, the network was represented by two graphs. The first was Gjny and the second was GTnY which was a digraph with multiple edges. In the graph GTHY' tne met hot of eigenvalues and S-I indices was used, and eigenvalues and S-I indices was calculated for G ; p= 1,2,,n-1, graphs classified by definition and according to the number of edges. The position of the G-j-mw with respect to G graphs and the connectedness of Gj"y were determined. To study the connectedness of Gİ\,Y, digraphs with multiple edges were studied as Markov chains. As a result of the first part of this work, according to the method of eigenvalues and S-I indices, it was seen that GjHY was between G2 and Gg within the previously defined G ; p= 1,2,..., 14, graphs. On the other hand, the ideal position of the network was G... which is a complete graph. In the second part the graph G*HY was studied by the use of Markov chains and the- 40 stationary distribation was found. By considering that the components of the stationary distribution of a complete graph, which is the ideal graph, had to be equal to each other, it was seen that the graph has no absorbing state but was far away from the ideal.