Adaptif pı hız kontrollü sürekli mıknatıslı senkron motorun sinüzoidal darbe genişlik modülasyonlu ve uzay vektör darbe genişlik modülasyonlu vektör kontrol yöntemleri ile simülasyonu ve yöntemlerin karşılaştırılması
The simulation of adaptive pi speed controlled permanent magnet synchronous motor by vector control methods of sinusoidal pulse width modulation and space vector pulse width modulation and the comparison between the methods
  1. Tez No: 343778
  2. Yazar: AHMET İLKKAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Elektrik makineleri ve tahrik sistemlerine dair araştırmaların hızla gelişimi ve endüstrinin her alanında yaygınlaşmasından dolayı özel elektrik makinelerinin kullanımı ve kontrolü son yıllarda ön plana çıkmıştır. Sürekli mıknatıslı senkron motorlar yüksek moment üretimine sahip olduğundan yüksek seviyeli sürüş uygulamalarında tercih edilmektedir. Tezde sürekli mıknatıslı senkron motor, mekanik ve elektriksel yapısıyla tanıtılmış, kullanılan mıknatıs malzemeler hakkında bilgi verilmiş, çalışma ve kontrol ilkesi üzerinde durulmuştur. Kontrol yöntemleri ele alınmış, matematiksel ifadelerine yer verilmiştir. Tezde sürekli mıknatıslı senkron motor için Vektör Kontrol Yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem, AA motorlarının kontrol algoritmasını basitleştirmek için geliştirilmiştir. Bu yöntem ile AA motor kontrol yapısı, birbirinden bağımsız akımlara sahip serbest uyartımlı DA motor kontrol algoritmasına benzetilir. Sürekli mıknatıslı senkron motor algılayıcısız kontrol yöntemlerinden [5] akı kestirimli bir yöntem olan stator akısı alan yönlendirmeli kontrol yöntemi kullanılmıştır. Böylece Sinüzoidal ve Uzay Vektör Darbe Genişlik Modülasyonları ile Vektör Kontrol Yöntemi aracılığıyla sürekli mıknatıslı senkron motor kontrolü gerçekleştirilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar, akım ve gerilimdeki toplam harmonik bozulma, hızdaki ve torktaki hataları kapsamaktadır. Gerekli şekiller ve çizelgeler ile analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use and the control of special electric machinery have been highlighted due to the rapid development in electric machinery and drive system researches, and the expanding industry. Permanent-magnet synchronous motors are preferred in high level drive applications as they have high moment production. In present thesis, permanent-magnet synchronous motor is presented by its mechanical and electrical structure; information is given about magnet materials used; working and control principles are emphasized. Control methods are discussed and mathematical expressions are included. In present thesis, Vector Control Method was used for permanent-magnet synchronous motor. This method was developed to simplify the control algorithm of AA motors. With this method, AA motor control structure was compared to DA motor control algorithm which has independent currents and free excitation. Stator voltage field-oriented control method, which is a control method that does not use permanent magnet synchronous motor detector [5] and a flux estimator protocol, was used. Thus, permanent magnet synchronous motor control was achieved using sinusoidal-space vector pulse width modulations and vector control method, and the results were compared. These comparisons include total harmonic distortion, and the errors in speed and torque. Analyses were performed using essential figures and tables.