Manyeto-reolojik akışkanlı motor takozu tasarımı ve karakteristiğinin belirlenmesi
Magnetorheological engine mount design and experimental characterization
  1. Tez No: 343779
  2. Yazar: TAMER TÜRKÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Manyeto-Reolojik (MR) akışkanlı motor takozları tasarlanmış ve karakteristikleri belirlenmiştir. İlk olarak, bilgisayar ortamında CAD programı kullanılarak 3 farklı prototip tasarlanmıştır. Daha sonra, MR sıvı akışını kontrol eden elektro-mıknatısın manyetostatik analizleri yapılmıştır. Tasarımı yapılan prototiplerin imalatı yapıldıktan sonra, bu prototiplerin karakteristiklerinin belirlenmesi amacıyla statik ve dinamik testleri bu amaç için özel olarak üretilmiş servo-hidrolik test ünitesi ile gerçekleştirilmiştir. Statik testler 0-10 mm yer değiştirme ile yapılmıştır. Dinamik testler 0-100 Hz aralığında ±0,1 mm, ±0,5 mm, ±1,0 mm, ±2,0 mm genlikler için ve 0-20 Hz aralığında ±3,0 mm ve ±4,0 mm genlikler için yapılmıştır. MR motor takozların yanı sıra, geleneksel hidrolik takoz ve elastomerik takoz için de aynı testler uygulanmıştır. Test sonuçları incelenerek bu takozlar arasındaki farklar açıklanmış ve MR takozlarının frekans aralığındaki karakteristiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, engine mounts which contain magnetorheological (MR) fluid are designed and characteristics are experimentally investigated. In the beginning, MR mounts are designed using a CAD software and three different types of MR mount prototypes are build. Next, magnetostatic analysis is performed for the designed electromagnetic coil which controls the MR fluid flow. Designed MR mounts are manufactured and then tested statically and dynamically using a servo-hydraulic rate machine. Static tests are performed between 0-10 mm displacements. Dynamic tests are performed for 0-100 Hz with ±0,1 mm, ±0,5 mm, ±1,0 mm, ±2,0 mm displacements and between 0-20 Hz frequency with ±3,0 mm, ±4,0 mm displacements. Besides MR mounts, hydromount and top elastomeric mount are tested with the same test procedure. Test results are analyzed, different mount properties are explained and MR mounts characteristics in frequency domain are shown.