Yeni bir yüksek çıkışlı DC-DC dönüştürücünün geliştirilmesi ve gerçekleştirilmesi
Development and implementation of a new DC-DC boost converter
- Tez No: 343789
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
DC-DC dönüştürücülerde daha hızlı geçiş cevabı ve daha büyük güç yoğunluğu elde etmek için anahtarlama frekansı arttırılmalıdır. Bununla beraber yüksek frekanslardan dolayı artış gösteren anahtarlama kayıpları da bastırma hücreleri ile yok edilmelidir. Bastırma hücrelerini konusunda RD/RCD, kutuplu/kutupsuz, rezonanslı/rezonanssız ve aktif/pasif olmak üzere birçok çalışma yapılmıştır. Yakın geçmişte sıfır gerilim geçişli (ZVT) ve sıfır akım geçişli (ZCT) PWM dönüştürücüler üzerine çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda ZVT ile ZCT ve normal PWM çalışmanın istenilen özelliklerinin birleştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada tüm elemanları yumuşak anahtarlama ile çalışan ZVT-ZCT PWM yeni bir devre sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
To achieve high power density and fast transient response in well-known pulsewidth-modulation (PWM) dc?dc converters, switching frequency can be increased by decreasing switching losses through circuits called snubber cells. In the literature, there are many types of proposed snubber cells, such as RC/RCD, polarized/nonpolarized, resonant/nonresonant, and active/passive snubbers. In recent years, a number of zero-voltage transition (ZVT) and zero-current transition (ZCT) PWM converters have been proposed by adding resonant active snubbers to conventional PWM converters to combine the desirable features of both resonant and normal PWM techniques. In this study proposed converter has ZVT-ZCT PWM process on main switch and all component under soft switching.