Ağırlık tipi yanaşma yapılarının kayan blok yöntemi ile analizi
Analyzing seismic performance of gravity type quay walls with sliding block method
  1. Tez No: 343790
  2. Yazar: KADİR ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Marine, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, ağırlık tipi yanaşma yapılarına etkiyen kuvvetleri hesaplamak, bu yapılara etkiyen dinamik kuvvetler arasındaki faz ilişkilerini analiz etmek ve bütün bunları göz önüne alarak bu yapıların yaptığı yatay yer değiştirmeleri hesap edebilmek amacıyla bir basitleştirilmiş dinamik analiz yöntemi önerilmiştir. Yöntem, Newmark?ın kayan blok analizi yöntemini temel almaktadır. Eşdeğer deprem ivmesi katsayısının zamansal değişimine bağlı olarak değişkenlik gösteren etkin kuvvetler üzerinden hesaplanan yenilme ivmeleri yardımıyla duvarların yaptığı yatay yer değiştirmeler hesaplanmıştır. Hazırlanan algoritmanın kolay uygulanabilir olması amacıyla hesaplamalarda kullanılan bilgisayar programları MATLAB?da yazılmıştır. Analizler iki farklı keson model ve bir adet L tipi model için yapılmıştır. Birinci tip keson modelde, geri dolgu malzemesi olarak iki farklı malzeme göz önüne alınmıştır (d50=2.2 ve 0.9 cm), ikinci tip keson modelde ise tek bir malzeme (d50=0.9 cm) dikkate alınarak analizler yapılmıştır. L tipi model için yapılan analizlerde de, hesaplamalarda tek malzeme (d50=0.9 cm) göz önüne alınmıştır. Sayısal modellerden elde edilen değerler, 1g sarsma tankı testleri ile kıyaslanarak önerilen modelin doğruluğu kontrol edilmiştir ve karşılaştırma sonucunda modelin gerçeğe yakın sonuçlar verdiği görülmüştür. Ayrıca söz konusu modeller için deterministik bir yöntem kullanılarak da analizler yapılmış ve minimum hasar ile kontrollü hasar performans düzeyleri göz önüne alınarak önerilen model ile deterministik yöntem kullanılabilirlik açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a simplified dynamic analysis method is proposed to evaluate the magnitude and the phase variation of the dynamic thrust acting on the the gravity type quay walls and to predict the seismic sliding displacement of gravity type quay walls by considering the variation of wall thrust. The method uses the Newmark sliding block concept and the variable yield acceleration, which varies according to the wall thrust, to calculate the quay wall displacement. In order to make this algorithm almost immediately applicable, the computer program was written in MATLAB. Analyses were made for two different caisson models and a cantilever wall model. For the first caisson model, two different backfill materials (d50=2.2 and 0.9 cm) and for the second caisson model, only one backfill material (d50=0.9 cm) were considered. Also, only one backfill material (d50=0.9 cm) was considered for cantilever wall model. Obtained results were compared with the measurements of 1g shaking table tests to verify the applicability of proposed method and comparison verified that the proposed method properly predicts the wall displacements.