Sivas Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesinde bulunan Sivas İl Müftülüğü koleksiyonuna ait düz dokuma yaygıların özellikleri
The characteristics of flatweaves from the collection of the Mütülük of province of Sivas at the Ataturk Congress and Ethnography Museum, Sivas
- Tez No: 343805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERYAL SÖYLEMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: El Sanatları, Ev Ekonomisi, Crafts, Home Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 473
Özet
Bu çalışmada Sivas Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesinde bulunan Sivas il Müftülüğü koleksiyonuna ait düz dokuma yaygılar araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma kapsamında 124 adet düz dokuma incelenmiş düz dokumaların üzerinde; en-boy uzunlukları, saçak uzunlukları, çözgü-atkı sıklığı, ağırlıkları belirlenmiştir. İpliklerin üzerinde; lif cinsi, büküm yönü ve boyarmadde özellikleri tespit edilmiştir. Boyarmadde analizi ile dokumaların dokunma tarihleri ve boyarmadde özellikleri belirlenmiştir. Dokumaların genel ve detay fotoğrafları çekilmiştir. Detaylardan yaralanarak motif çizimleri asıllarına uygun olarak çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is carried out about the flat weaves from the collection of the Müftülük of Province of Sivas at the Ataturk Congress and Ethnography Museum, Sivas. In the scope of study 124 flat weaves have been examined; the lengths and the widths of weaves, the lengths of thrums, density of warps and woofs, and the weights have been specified on the flat weaves. The type of fibre, the twist direction and the properties of colorant have been determined on threads. The analyse of colorant and the history of weaving of woven and the properties of colorant have been carried out . It has been taken the photograph of woven in detail and in general. The motif have been drawn as suitable with the origin by use of detail photos.