BEP-TR yazılımı ile konutlarda enerji kimlik belgesi uygulaması ve aydınlatmaya yönelik tüketilen enerjinin tasarruf potansiyelinin belirlenmesi
Energy performance certification for residential buildings and identification of lighting energy saving potential using BEP-TR software
- Tez No: 343825
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. BORA ACARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, uluslararası yeşil bina sertifika sistemleri ile bazı avrupa ülkelerinde ve Türkiye?de uygulanmakta olan bina enerji kimlik belgesi sertifika sistemleri incelenmiştir. Türkiye?deki konutların genel durumu, enerji tüketimindeki payı ve aydınlatmaya yönelik enerji tasarruf potansiyeli araştırılmıştır. Uygulama kısmında BEP-TR yazılımı ile 2000 yılı öncesi ve 2000 yılı sonrası yapı bileşenleri için iki adet örnek konut tasarlanmış, Türkiye?deki konutların genel enerji performans sınıfları aydınlatma enerji performans sınıflarına göre değerlendirilmiştir. BEP-TR yazılımı kullanılarak, konutlarda yaygın olarak kullanılan enkandesan (akkor) ve kompakt floresan lambaların yıllık enerji tüketim değerleri hesaplanmıştır ve aydınlatmaya yönelik tüketilen enerjideki tasarruf potansiyeli belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, international green building certification systems and energy performance certification systems applied in Europe and Turkey are examined. Residential buildings' general situation in Turkey, the percentage of energy consumption and residential lighting energy saving potential are investigated. In practice, BEP-TR software is used to design two residential building models with standards before and after year 2000 and according to these models residential buildings' general energy performance is evaluated. The annual energy consumption and the potential savings of incandescent and commonly used energy efficient light bulbs are identified using the BEP-TR software.