Ağ-RTK uygulamalarında uydu yükseklik açısı ve epok sayısının konum duyarlılığına etkisi
The effect on location precision of the satellite elevation angle and number of epoch at network RTK applications
  1. Tez No: 343828
  2. Yazar: YAKUP CANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
GNSS teknolojisi günümüzde bir çok uygulamada kullanılmaktadır. Klasik RTK yöntemine gore; zaman, ölçüm mesafesi, tek alıcının ve tek kullanıcının ölçüm için yeterli olması gibi avantajları olan Ağ-RTK, çok fazla kullanılan konum belirleme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ağlardan elde edilen ölçümlerin konum doğruluğu ve duyarlılığı uygulamalar açısından önemlidir. Bu tezde Ağ-RTK ağından, iki farklı noktada çeşitli zaman aralıklarında elde edilen ölçümler yardımıyla her bir düzeltme yöntemi için uydu yükseklik açısının ve epok sayısının konum duyarlılığına etkileri araştırılmıştır. Uygulamaların biri etrafı tamamen açık bir noktada, diğeri ise iki etrafı açık iki etrafı kapalı olan bir noktada yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Packages For The Social Sciences) veri analiz programı kullanılmıştır. Veri setleri oluşturularak bağımlı ve bağımsız değişkenler belirlenmiştir ve regresyon analizleri, istatistiksel anlamlılık testleri gibi testler yapılarak her bir değişkenin birbiriyle olan ilişki oranları belirlenmiş ve elde edilen test sonuçlarının istatistiksel olarak anlamlılıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, GNSS technology is used in many applications. Rather than conventional RTK method, Network RTK which has many advantages such as time, measuring distance, sufficiency of single user and receiver for surveying has been considered/accepted as much commonly used positioning method. The precision and accuracy of surveys obtained by these network are important for the applications. In this thesis, for each correction method the effects of epoc number and satellite altimetry angle to location precision has been investigated with the help of the surveyings obtained at two different locations at various time intervals from NTRK Network. One of the applications where it was completely clear, the other is made at a point which is surrounded by a partially open. On the assessment of the data, SPSS data analysis software has been used. Dependent and independent variables has been gathered/determined by generating data sets and the relations of each variables with each other has been determined with applying the tests as regression analysis, statistical significance tests. statistical significances of the gathered test results has been concluded.