ZnO nanorod temelli glukoz biyosensörü hazırlanması ve kan serumunda glukoz tayininde kullanılması
Preparation of glucose biosensor based ZnO nanorod and use determination of glucose in blood serum
  1. Tez No: 343829
  2. Yazar: ÇAĞLA ATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda nanoboyutlarda üretilen malzemelerin gösterdikleri olağanüstü özellikler, maliyeti düşük, kolay üretilebilen ve analitik özellikleri gelişmiş nanoteknolojiye dayalı biyosensörler üzerine yapılan çalışmaları arttırmıştır. Glukoz metabolik reaksiyonlarda ara ürün olarak kullanılan ve hücrelerin enerji kaynağı olan bir monosakkarittir. Ayrıca fotosentezin ana ürünlerinden biridir ve hücresel solunum glukozla başlar. Glukoz tayini, kan glukoz değerlerine bağlı olarak oluşan hastalıkların teşhisi için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada gümüş tel üzerine çinko oksit nanorod kaplanarak elektrot hazırlanmıştır. Çinko oksit nanorod kaplanan elektrot yüzeyine; glukoz oksidaz enzimi immobilize edilerek glukoz biyosensörü hazırlandı ve Biyosensör G olarak adlandırıldı. Ayrıca, ZnO nanorod kaplı elektrot yüzeyine glukoz oksidaz enzimi kitosan kullanılarak immobilizasyonuyla da glukoz biyosensörü hazırlandı ve Biyosensör GK olarak adlandırıldı. Biyosensörlerin optimum çalışma koşullarını belirlemek amacı ile tampon konsantrasyonu, tampon pH?sı ve ortam sıcaklığının elektrot cevabı üzerine etkileri incelenmiş, enzim elektrodunun raf ömrü, tekrarlanabilirliği, tayin aralığı belirlenmiştir. Biyosensör GK olarak adlandırdığımız glukoz biyosensörü kullanılarak standart katma yöntemi ile kan serumunda glukoz tayini gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the extraordinary properties showing of materials produced in nanosize are increased the studies on biosensors low-costed, easy produced and advanced analitical characteristics. Glucose is a monosaccharide which is used as an intermediate product in metabolic reactions and energy source in cells. Also, it is one of the main products of photosynthesis and cellular respiretion begins with glucose. Determination of glucose has great importance for diagnosis of diseases which occur related to glucose level in blood. In this study, electrode was prepared with coating zinc oxide nanorod on silver wire. Zinc oxide nanorod coated elekctrode surface; glucose biosensor was prepared to immobilization of glucose oxidase enzym and it was called Biosensor G. Also, glucose biosensor prepared with using chitosan to immobilization of glucose oxidase enzym on zinc oxide coated electrode surface and it was called Biosensor GK. To determine the optimum working conditions of the biosensor; examined the effect of buffer concentration, buffer pH, and media temperature on the electrode response and determined shelf life, repeatibility and interval of determination (designated range). Determination of glucose in blood serum was realized by the standart addition method with glucose biosensor called Biosensor GK.