Kuantum şifreleme
Quantum encryption
  1. Tez No: 343827
  2. Yazar: HÜSNÜ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kuantum fiziğinin doğuşundan sonra fizikçiler ve diğer bilim insanları onun büyüleyici doğasından etkilenmiştir. Bunun sonucunda kuantum fiziğinin bilim dünyasına kazandırdığı temel düşünceler fiziksel sistemlerde uygulanmaya başlanmıştır. Öte yandan, bir kısım bilim insanları da iletişim teknolojisinde bilgi iletimi için foton ve benzeri bazı kuantum nesnelerinin kullanımını tasarlamışlardır. Bu düşüncenin kullanılmasıyla bilgi iletişim yöntemlerinde çok daha güvenli iletişim sağlanmaktadır. Günümüzde bilgi iletişim güvenliği son derece önem kazanmıştır ve önemi her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle kuantum şifreleme, kuantum bilgi teorisindeki en önemli alt dallardan biri olmuştur. Bu tez çalışmasında, birinci bölüm literatür özeti, tezin amacı ve hipotez alanlarını içermektedir. İkinci bölümde kuantum şifreleme için gerekli olan kuantum bilgi, ışığın ve fotonun kutuplanması olayları, kuantum mekaniğinin bazı prensipleri ve kuantum kopyalanamama teoremi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise simetrik, asimetrik şifre sistemleri ve bu alanda temel teşkil eden üç kuantum anahtar dağılım protokolü sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since quantum physics came into the world, physicists and other scientists have impressed by its magnificent nature. As a result of it, fundamental concepts which belong to quantum physics were started to be practiced to physical systems. On the other hand, some scientists have planned to use photon and some similar quantum objects for information transmission in the communication technology. Because of this concept, in the methods of information communication, secure communication is provided more than before. Nowadays, communication security has acquired great attention and its prominence has increased day by day. For this reason, quantum encryption has become one of the most important branches in the quantum information theory. In this thesis, first chapter contains literature abstract, aim and hypothesis of the thesis. In the second chapter, quantum information, polarization of light and photon, some principles of quantum mechanics and quantum no-cloning theorem which are necessary for quantum encryption are given. Finally, in the third chapter, symmetrical and asymmetrical cryptosystems and three quantum key distribution protocols which are basic in this field are presented.