Yapısal eşitlik modellemesi çerçevesinde haber sitelerinin kullanıcı sadakatinin ölçülmesi
Measurement of news websites' user loyalty within structural equaion modeling
  1. Tez No: 343846
  2. Yazar: MUHAMMED AKİF ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İstatistik, Journalism, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnternetin dünyamıza vazgeçilmez bir unsur olarak girmesiyle zaman ve mekân mefhumları ortadan kalkmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte adeta küçük bir köy haline gelen dünyada bireylerin haberleşme ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Haberleşmeye olan bu talep, arzı da beraberinde getirmiş olup dünya genelinde irili ufaklı milyonlarca haber sitesi kurulmuştur. İnternet üzerindeki tıklanma istatistiklerine baktığımızda, haber siteleri çok ciddi bir yer tutmakta ve bu durum reklam veren şirketlerin dikkatini fazlasıyla çekmektedir. Her işletmede olduğu gibi medya işletmelerinin de nihai amacının kâr maksimizasyonu olduğunu düşünürsek, reklam gelirlerini arttırmak hayati bir rol oynamaktadır. Haber sitesi kurucuları ve yöneticileri de reklam pastasından ciddi bir pay alabilmek için çeşitli yöntemler geliştirmektedirler. Yeni müşteri kazanma harcamalarının, mevcut müşterileri kaybetmeme maliyetlerinden çok yüksek olduğu günümüz koşullarında, müşteri sadakati kavramı önemini arttırmıştır. Yapılan bu çalışmada haber sitelerinin kullanıcı sadakati ölçülerek, haber sitelerinin kullanıcı sadakati kazanmalarını sağlamada yol gösterici olmak amaçlanmıştır. Bu bağlamda internet üzerinden 537 haber sitesi kullanıcısına anket uygulanmış olup, elde edilen veriyle kullanıcı sadakati modellenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since internet becomes an indispensable part of our life, the concepts of place and time lost their importance. With the rapid development of technology, the world turns into a small village. Therefore, human needs to communication more and more. This demand of communication, which comes with the supply, led to foundation of millions of (large and small) news sites. As we look into the statics of internet click rates, news websites have a significant place and this fact draws the attention of the companies who give advertisement. If we consider that the media companies have a general purpose which is profit maximization, as it?s same in all other companies, increasing the advertising revenue becomes a vital issue. The founders and the managers of news websites develop different methods to get a big slice from the advertising cake. In these present conditions where the expenses of obtaining new customers are too high from the expenses of losing the current customers, the loyalty of customer becomes very significant. The purpose of this study is to measure news websites? user loyalty and to be guide for improving user loyalty to news websites? managers. In this context, 537 news website users participated in survey and tried to model user loyalty using dataset which was obtained from the survey.