I-asal elemanlar
I-prime elements
  1. Tez No: 343853
  2. Yazar: BÜNYAMİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KÜRŞAT HAKAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada halkalar teorisinin temel kavramları hatırlatıldıktan sonra bir elemanın merkezleştiricisi problemi matrisler halkasında incelenmiştir. Matrisler halkası değişmeli olmadığından bu problem oldukça zordur. Bunun için daha önce I-matrislerin merkezleştiricileri hakkında yapılan çalışmalar bir araya getirildi. Son olarak halkalarda I-bölünebilme tanımlanarak bu konudaki özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, after the reminding of fundamental notions of the Ring Theory, we investigate the centralizer problem of an element in matrix rings. Because of the noncommutative of the matrix rings this matter is very hard. Therefore we investigate the centralizers of I-matrix. Finally we define the I-divisibility and investigate the property of this term in rings.