Lefort 1 ilerletme ve aşağı pozisyonlandırma cerrahisi sonrası uygulanan farklı rijit fiksasyon konfigürasyonlarının biyomekanik davranışlarının üç boyutlu sonlu elemanlar analizi yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of the biomechanical behavior of different rigid fixation configurations using 3D finite element analysis method following Lefort 1 advancement and inferior repositioning surgery
  1. Tez No: 958038
  2. Yazar: GÜLŞAH KARATAŞ TELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SARA SAMUR ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Le Fort I osteotomisi, maksillayı içeren dentofasiyal deformitelerin tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir cerrahi tekniktir. Bu tez çalışmasında Le Fort I osteotomisi ile maksillanın ileri ve aşağı yönde konumlandırılması sonrasında uygulanan farklı fiksasyon konfigürasyonlarının biyomekanik davranışının üç boyutlu (3B) sonlu elemanlar analizi yöntemi ile incelenmesi hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Maksillanın Le Fort I osteotomisi ile 5 mm ileri ve 4 mm aşağı konumlandırılmasını takiben üç farklı fiksasyon konfigürasyonunu temsil eden üç boyutlu sonlu eleman modelleri oluşturulmuştur. Birinci modelde apertura piriformis bölgesine biri sağda ve diğeri solda olmak üzere iki adet prebent plak (model 1), ikinci modelde apertura piriformis bölgesine iki adet prebent plak ve zigomatik“buttress”bölgesine iki adet mini L plak (model 2) ve üçüncü modelde apertura piriformis bölgesine iki adet prebent plak ve zigomatik“buttress”bölgesine iki adet mikro L plak (model 3) uygulanmıştır. Modellerde, vertikal, horizontal ve oblik yönde çiğneme kuvvetlerini yansıtan okluzal kuvvet simülasyonları statik olarak uygulanmıştır. Çalışma modellerinde kortikal ve spongiyoz kemikte maksimum ve minimum asal gerilme stresleri, plak ve vidalarda von Mises stresleri, D1, D2 ve D3 noktalarında oluşan deplasman miktarları hesaplanarak karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Vertikal, horizontal ve oblik kuvvetler altında, en düşük deplasman miktarları model 2'de saptanmıştır. Plaklardaki en düşük von Mises stresleri, vidalardaki en yüksek von Mises stresleri ve kemikteki en yüksek Pmax stresleri model 2'de bulgulanmıştır. Plaklarda oluşan en düşük von Mises stresleri mini L plakta ölçülmüştür. Model 1 ve model 3'ün stres değerlerinin benzer olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Deplasman miktarları değerlendirildiğinde vertikal, horizontal ve oblik kuvvetler altında tüm noktalarda en stabil modelin, model 2 olduğu saptanmıştır. Model 1 ve model 3'ün von Mises stres değerleri benzer olarak ölçülmekle birlikte bu benzerlik prebent plağın mikro L plak ile kombinasyonunun belirgin bir mekanik avantaj sağlamadığı sonucuna ulaşmamızı sağlamaktadır. Prebent plaklara ek bir fiksasyonun tercih edildiği durumlarda mini L plak kullanımının von Mises streslerini belirgin ölçüde azalttığı ve stabilizasyonu arttırdığı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Le Fort I osteotomy is a surgical technique which is commonly utilized for the treatment of dentofacial deformities involving the maxilla. This study aims to evaluate the biomechanical behavior of different fixation configurations by the three- dimensional finite element analysis (FEA) method following Le Fort I advancement and inferior repositioning surgery. Materials and Methods: Three-dimensional (3D) finite element models simulating three different fixation configurations following the 5 mm advancement and 4 mm inferior repositioning of the maxilla after Le Fort I osteotomy. In model 1, two prebent plates were placed bilaterally at the piriform aperture region. Model 2 included two prebent plates at the piriform aperture region and two mini-L-plates at the zygomatic buttress region. In model 3, two prebent plates were applied to the piriform aperture region, combined with two micro-L-plates at the zygomatic buttress region. Static occlusal force simulations representing vertical, horizontal, and oblique masticatory forces were applied to all models. The maximum and minimum principal stresses in cortical and cancellous bone, von Mises stresses in the plates and screws, and the displacement values in the D1 (intersection of the apex of the canine tooth with the osteotomy line), D2 (the most prominent point of zygomatic buttress on the osteotomy line), and D3 (intersection of the midline of the second molar tooth with the osteotomy line) points were calculated. Results: Under vertical, horizontal, and oblique loading conditions, model 2 exhibited the lowest displacement values. Additionally, the lowest von Mises stresses in the plates, the highest von Mises stresses in the screws, and the highest maximum principal stresses (Pmax) in the bone were observed in model 2. The mini-L-plates demonstrated the lowest von Mises stress among all plate types. It was determined that the stress values in model 1 and model 3 were similar. Conclusion: When evaluating displacement values under vertical, horizontal, and oblique forces, model 2 was found to be the most stable at all measured points. In model 1 and model 3 von Mises stress values were observed similarly that indicates combining prebent plates with micro-L-plates does not provide a significant mechanical benefit. However, when additional fixation to prebent plates is required, the use of mini-L-plates effectively reduces von Mises stresses and improves stability.