İstanbul'da marjinalite ve mekân (1789-1839):Bekâr odaları ve meyhaneler
Marginality and space in Istanbul (1789-1839):Bachelor rooms and taverns
  1. Tez No: 343856
  2. Yazar: IŞIL ÇOKUĞRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ALPER, PROF. DR. ABDULLAH UĞUR TANYELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu tez, iktidarın marjinallik atfettiği bekâr odaları ve meyhaneler üzerinden suç/marjinalite/tekinsizlik/denetim kavramlarını geç 18. erken 19. yüzyıl İstanbul'u bağlamında tartışmayı hedeflerken aynı zamanda Osmanlı?nın merkezileşme çabası ve modern bürokrasi inşasını da kent bazında okumaktadır. Marjinalite kavramının Geç Osmanlı bağlamında modern bürokrasinin inşası ve kente müdahale biçimleri ile doğrudan bağlantılı oluşu ortaya konurken, erken modern İstanbul?un kentsel mekânının nasıl sürekli bir disipline edilme çabasına maruz kaldığı da tartışılmıştır. Bu çalışma, modern devlet inşasının erken evresine odaklanmakta ve kentin en tekinsiz ve en
Özet (Çeviri)
The dissertation aims to discuss the concepts of crime, marginality, uncanny and discipline in the context of late 18th and early 19th century Istanbul focusing on certain spaces of the city, while reading Ottoman?s attempt to centralization and construction of modern bureaucracy via the cityscape. While the construction of modern bureaucracy and intervention to the urban space's close relation to the concept of marginality is clarified, the continuous attempt to discipline early modern Istanbul's urban space is also discussed. The study focuses on the early phase of construction of modern state and evaluates bachelor rooms and taverns, which are seen as the most uncanny and