Fe - %20,2 Mn - %4,86 Mo alaşımında deformasyon etkili martensitik dönüşümün incelenmesi
Investigation of deformation induced martensitic transformations in Fe - 20,2% Mn - 4,86% Mo alloys
- Tez No: 343926
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Fe-%20,2Mn-%4,86Mo alaşımının deformasyon etkisi ile oluşan austenite-martensite faz dönüşümünün mikro yapısı, kristolografisi ve manyetik özellikleri Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Geçirmeli Elektron Mikroskobu (TEM) ve Mössbauer Spektrometresi ile incelendi.Bu çalışmada, Fe-%20,2Mn-%4,86Mo alaşımında termal ve deformasyon etkili martensitik dönüşümü gözlendi. Bu dönüşümde soğutma hızının etkili olduğu gözlendi. Bu çalışmada Fe-%20,2Mn-%4,86Mo alaşımının Martensitik dönüşüm sonrası manyetik özelliği Mössbauer Spektroskopisi ile incelendi. Mössbauer Spektrumunun tek pik verdiği yani austenite ve ? martensite yapının para magnetik özellikte olduğu görüldü. Bu sonuç, martensitik dönüşüm sonrası alaşımın manyetik özelliğinde bir değişme olmadığını gösterir.
Özet (Çeviri)
In this study, the micro structure of austenite ? martensite phase transformation which is formed by the deformation affect of Fe - 20,2% Mn - 4,86% Mo alloy, crystallographic and magnetic characteristics were studied with scanning electron microscope (SEM), transmission electron microscope (TEM), Mössbauer spectrometer.In this study, martensitic transformation was seen in Fe-20,2% Mn-4,86% Mo alloy. In this transformation, the speed of cooling was watched to be in effect. In this study, the magnetic characteristic of the alloy after martensitic transformation was reseavehed with mössbauer spectrometer. The mössbauer spectrometer gave only one cost-iron, in other words austenite and ? martensite structure is seen to have paramagnetic characteristics. This result shows that the magnetic characteristic of alloy after martensitic transformation has no changes.