Bazı centaurea L.türlerinin uçucu yağlarının kimyasal bileşimleri ve antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of composition and antimicrobial activities of essential oils in some centaurea L. Species
  1. Tez No: 343927
  2. Yazar: ABDULKADİR AKKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ülkemiz bitki çeşitliliği bakımından zengin bir ülkedir.Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, Türkiye'de de yüzyıllardır birçok bitki türü tedavi amacıyla halk arasında yaygın olarak kullanılmaktadır.CentaureaL. cinsine ait bazı türlerden elde edilen uçucu yağlarının, kimyasal içeriklerinin tespit edilmesi ve çeşitli patojen mikroorganizmalarına karşı antimikrobiyal etkilerinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizden toplanan Centauera L. türleri kurutulduktan sonra hidrodistilasyon yöntemiyle uçucu yağları elde edilerek, GC-MS cihazıyla kimyasal analizleri belirlendi. Daha sonra MİK yöntemiyle test mikroorganizmalarına karşı antimikrobiyal etkileri incelendi. Sonuç olarak, bitkilerden elde edilen uçucu yağların test mikroorganizmaları üzerinde antimikrobiyal etkilerinin olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Turkey is a very rich country in plant diversity. As with all countries, in Turkey for centuries plant species are widely used among the people for treatment. Aim of this study is to determine the chemical contents essential oils obtained from some species Centaurea L., and to examine the antimicrobial effects against a variety of pathogenic microorganisms. Types of Centauera L. were collected in Eastern and Southeastern Anatolia. After drying process, essential oils were obtained by hidrodistillation method and chemical analysis was determined by GC-MS device. Then the antimicrobial effects against test microorganisms were examined with MIC method. As a result, it was observed that the essential oils obtained from plants have antimicrobial effects on test microorganisms.