Orta Anadolu Bölgesi mıcrotus (Schrank, 1798) cinsinin taksonomik durumu (mammalıa: Rodentıa)
Taxonomic status of the genus microtus (Schrank, 1798) in Middle Anatolia Region (mammalia: Rodentia)
  1. Tez No: 343931
  2. Yazar: SERDAR GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma 2005 ila 2010 yılları arasında, Orta Anadolu Bölgesi'nden canlı ve ölü kapanlarla toplanan 242 ve daha önce koleksiyonda bulunan 102 örnekle birlikte toplam 344 Microtus örneğine dayanmaktadır. Örnekler standart müze örneği tipinde doldurulmuş ve koleksiyonda saklanmaktadır. İstatistiki değerlendirmeler için her örnekten ağırlıkla birlikte 7 dış ve 15 iç karakter ölçüsü kaydedilmiştir. Örneklerin baculumları hazırlanmış ve ölçüsü alınmıştır. Örneklerin tür seviyesinde teşhisleri yapılmış ve Orta Anadolu Bölgesi'nde 5 türün, Microtus dogramacii Kefelioğlu ve Kry?tufek, 1999, Microtus guentheri (Danford ve Alston 1880), Microtus hartingi Barrett-Hamilton, 1903, Microtus levis Miller, 1908 ve Microtus subterraneus (de Selys-Longchamps, 1836) 'un bulunduğu tespit edilmiştir.Her türün ayırıcı özelliği ile birlikte kürk rengi, kıl morfolojisi, bazı üreme özellikleri ve karyotipleri yanında habitat özellikleri de kaydedilmiştir. Morfometrik ölçülerin istatistikî değerlendirilmeleri yapılmış ve türler birbiriyle karşılaştırılmıştır. Orta Anadolu Bölgesi'ndeki Microtus cinsi türleri için teşhis anahtarı oluşturulmuştur. Türlerin özellikleri literatür bilgisi ile de karşılaştırılarak coğrafik varyasyonların varlığı araştırılmıştır.Araştırma bölgesinden ilk defa Microtus hartingi albayrakii subsp n. ile bir alttür tanımlanarak ilk defa bilim alemine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study based on the total of 344 Microtus specimens collected between 2005 and 2010. 242 of the specimens obtained from Middle Anatolia Region using snap and live traps and 102 specimens was previously in collection. The specimens were skinned, stuffed and prepared as conventional museum type and stored at the collection. For statistical analysis in addition to the weights from each specimen 7 external and 15 internal character measurements were recorded. Specimens were diagnosed in species level and 5 species namely Microtus dogramacii Kefelioğlu and Kry?tufek, 1999, Microtus guentheri (Danford and Alston 1880), Microtus hartingi Barrett-Hamilton, 1903, Microtus levis Miller, 1908 and Microtus subterraneus (de Selys-Longchamps, 1836) were found to be present.In addition to their habitat features, each species were recorded for their diagnostic features and, fur color, hair morphology, some reproduction features and karyotypes. Morphometric measures were statisticaly evaluated and the species were compared. Identification key were prepared for the species belong to the genus Microtus found in Middle Anatolia Region. Presence of geographic variations were investigated by comparing the species features with literature.Microtus hartingi albayrakii subsp. n. was defined as a new and first subspecies in the study area and presented to the scientific world for the first time.