Basudın 60 em ve cupravıt ob 21 pestisitlerinin Allium cepa bitkisi üzerideki fizyolojik, sitogenetik ve biyokimyasal etkileri
Investigation of the physiological, cytogenetical and biochemical effects of basudin 60 em and cupravit ob 21 pesticides on Allium cepa
- Tez No: 343932
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Pestisitlerin yaygın kullanımı sağlık, çevre ve ekonomik açıdan çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Özellikle hedef alınmayan canlılar üzerinde pestisitlerin, gelişmeyi durdurucu, hastalık yapıcı, mutajenik, kanserojenik ve öldürücü etkilere sahip olduğu in vitro ve in vivo çalışmalarla belirlenmiştir. Pesitisit uygulanmış ürünlerden insanların ve diğer canlıların zarar görmemesi için, pestisitlerin mutajenik etkilerinin test edilmesi gerekmektedir.Bu çalışmada tarım alanında kullanılan Basudin 60 EM (insektisit) ve Cupravit ob 21 (fungusit) pestisitlerinin, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın kullanıma sahip olan Allium cepa bitkisi üzerine fizyolojik, sitotoksik ve biyokimyasal etkileri incelenmiştir. Tüm pestisitlerle muamele edilen bitki köklerinde kromozom hasarları, mitoz anormallikleri gözlenmiş, mitotik indeks ve mikronükleus tayini yapılmıştır. Allium cepa tohumlarında kök uzunluğu ve ağırlık kazanımı, genç yapraklardan alınan örneklerde ise enzim, protein ve pigment analizleri gerçekleştirilmiştir. Böylece fazla miktarda ve kontrolsüzce kullanılan pestisitlerin Allium cepa üzerindeki etkilerinin zararlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Uncontrolled use of pesticides cause lots of problems on health, environment and economy. Inhıbıtıon of nontarget organisms, pathogenecity, mutagenecity, cancerogenecity and lethal effects of pesticides are reported in vivo and in vitro studies. The mutagenecity effects of the pesticides must be analysed in order to eliminate these harmful effects.Basudin and Cupravit are used commonly in agricultural areas. In this study, the physiologic, cytotoxic and biochemical effects of Basudin 60 EM (insecticide) and Cupravit ob 21 (fungucide) on Allium cepa were studied. Chromosomal aberrations, mitos abnormalities, mitotic index and micronucleus assay of applied pesticides on Allium cepa roots were determined. Enzyme, assays protein and pigment analysis were done by using the plants leaves, gained weight and root length of seeds were also examined. The use of uncontrolled and large amount of pesticides have been shown harmful to Allium cepa.