Termoelektrik tabanlı portatif bir jeneratörün geliştirilmesi
Development of a portable generator based on thermoelectric
- Tez No: 343963
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN EREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Elektrik enerjisi; ekonominin, sosyal hayatın, yaşamımızın en önemli girdisi ve vazgeçilmez bir unsurudur. Bundan dolayı mevcut enerji kaynaklarının geliştirilmesi yanında, yeni enerji kaynakları da aranmaktadır. Termoelektrik jeneratörler de güneş pilleri gibi yarı iletken teknolojiye dayanan ve hızla gelişen bir teknolojidir. Bir termoelektrik çeviricinin iki yüzeyine sıcaklık farkı uygulandığında elektrik enerjisi üretilir. Bu çalışmada; katı, sıvı ve gaz yakıtla çalışabilecek portatif bir termoelektrik jeneratör geliştirilmiş ve bu sistemle elektrik enerjisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electrical energy is the most important input and indispensable component of the economy, social life and our lives. New energy sources have also been searced beside improving the current energy sources. Thermoelectric converters based on rapidly developing technology and they are produced from semiconductor materials as solar cells. A thermoelectric converter produces electricity when the different temperature is applied to two surfaces of the converter. A portable thermoelectric generator worked by solid, liquid and also gas fuels was developed in this work and electrical energy was generated by the system.