Design and manufacturing of a data acquisition system for the experimental evaluation of the thermal boundary layer and heat transfer in a spark ignition engine
  1. Tez No: 5363
  2. Yazar: ERDEM BİLALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. DEMİR BAYKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET BUJİ ATEŞLEMELİ MOTORLARDAKİ ISIL SINIR TABAKASI VE ISI TRANSFERİNİN DENEYSEL OLARAK SAPTANMASI İÇİN BİR BİLGİ AKTARIM SİSTEMİNİN TASARLANMASI VE ÜRETİMİ BİLALO?LU ERDEM Yüksek lisans tezi, Mak. Müh. Bölümü Tez yöneticisi! Assoc. Prof. Dr. A. Demir Bayka Ocak 1989, 216 sahi f e Bu çalışmada, değişik parametrelerin yanma odasındaki gazlar ile silindir kapağı arasındaki ısı transferine etkisinin araştırılması için bir bilgi aktarım sistemi tasarlanmış ve üretilmiştir. Deneysel çalışmalar, bir elektrik motoru tarafından sürülen tek silindirli, sıkıştırma oranı ayarlanabilen, buji ateşlemeli bir- içten yanmalı motor üzerinde yapılmıştır. Yanma odasl gazlarının, silindir kapağından değişik uzakllkl ardaki ani sıcaklık değişimlerini ölçmek için üzerine altı ayrı direnç teli yerleştirilmiş bir ölçüm çubuğu kullanılmıştır. Yüzey sıcaklığı ölçümleri, metallerin buharl aştırıl ması ile oluşturulan, ani sıcaklık değişimlerine duyarlı bir termo eleman ile yapılmaktadır. Hızlı değişen yüzey ve gaz sıcaklıklarını bilgisayar ortamına aktarabilmek için, bir elektonik analitik/sayısal dönüştürücü ve bilgi aktarım birimi imal edilmiştir. Veri işleme hlzlnln artırılabilmesi için bir makina dili program geliştirilmiştir. Bilgisayar belleğine bu program yardımı ile yerleştirilen sayısal sıcaklık değerleri Basic dilinde yazılmış bir ana bilgisayar programı tarafından değerlendirilir ve kayıt edilir. Anahtar kelimeler : Buji ateşlemeli motorlar, bilgi aktarımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND MANUFACTURING OF A DATA ACQUISITION SYSTEM FOR THE EXPERIMENTAL EVALUATION OF THE THERMAL BOUNDARY LAYER AND HEAT TRANSFER IN A SPARK IGNITION ENGINE BILALOGLU, Erdem M.Sc. in Mechanical Eng. Super- visor- s Assoc. Prof Dr. A. Demir- Dayka January 1989, 216 pages An 8- channel data acquisition system was designed and manufactured -for investigating effects of various parameters on the heat transfer from the internal gases to the cylinder head of a single cylinder variable compression engine will be studied. A special six- wire probe was manufactured and used as multiple wire resistance thermometer to measure the instantaneous gas temperatures during the cycle. A special surface thermocouple was manufactured by vacuum deposition of metals to measure the instantaneous inner surface temperature swing for calculating the instantaneous heat transfer into the cylinder head wall. An eight channel analogue to digital converter- was manufactured to pr-osess the amplified electrical signals from pick-ups. A universal input- output board was manufactured to interface the analogue/digital converter to digital computer. A special machine language program was developed to record the experimental results into digital computer's memory At high speed sampling conditions. mA computer program written in basic was developed to perform the memory management, interpreting the machine language program, data storage and displaying graphics. Keywords : Internal combustion engines, spark ignition engines, data acquisition, heat transfer. IV