Termik santrallarda ısıl güç çevriminin tasarımı, simülasyonu ve optimizasyonu ile ilgili bilgisayar programı geliştirilmesi
Development of computer program for design, simulation and optimization of thermal power plants
  1. Tez No: 4431
  2. Yazar: MUSTAFA ATA ÇETİNELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
II TERMİK SANTRALLARDA ISIL GÜÇ ÇEVRİMİNİN TASARIMI, SİMÜLASYONU VE OPTİMİZASYONU İLE İLGİLİ BİLGİSAYAR PROGRAMI GELİŞTİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa Ata ÇETİNELLİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1988 ÖZ Birincil enerji kaynaklarının, verimli enerji dönüşümü ve kulla nımı yaklaşımı ile olabildiğince korunması, sosyo-ekonomik yapının ge liştirilmesi ve sürekliliği yönünden gereklidir, özellikle. bileşik - ısı güç uygulaması yönünden büyük enerji tasarrufu potansiyeline sa hip olan termik santrallarda, çevrim yapısının optimizasyonu, enerji ekonomisi yönünden büyük önem taşımaktadır. Isıl güç santralının, e nerji ekonomisi yönünden, uygun sistem yapısının belirlenmesi, termo dinamik açıdan, ısıl verimi artıracak parametrelerin, optimum değer lerinin bulunması yanında, parametrelerin değişiminin, yatırım ve iş letme masrafları üzerindeki etkilerinin de dikkate alınması ile müm kündür. Karmaşık bir yapı gösteren termik santralların, tasarım ve işletme parametrelerinin, belirtilen ekonomik değerler üzerindeki et kilerinin analizi, büyük bilgi birikimi gerektirdiğinden, termodina mik parametrelerde meydana gelecek değişikliğin, yatırım ve yakıt dışı işletme masrafları üzerinde yapacağı etkinin belirlenmesi bu ça lışmanın kapsamı dışındadır. Belirtilen sebeplerden dolayı, bu çalış mada, ısıl güç santrali çevrim yapısı ve termodinamik verimi, öngörü len santral kapasitesine göre optimize edilmiş ve verim üzerinde et kili olan parametreler, ele alınarak incelenmiştir. Çalışmada, ter mik santralın soğuk ucunda yer alan, besleme suyu ön ısıtıcılardaki sıcaklık dağılımının, elektrik üretimi üzerindeki etkisinin incelen mesi amacı ile uygulanan bir yöntem geliştirilmiş, öngörülen santral kapasitesine bağlı olarak, en uygun besleme suyu ön ısıtıcılarındaki sıcaklık dağılımlarını hesaplamak için gerekli bilgisayar programı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill DEVELOPMENT OF COMPUTER PROGRAM FOR DESIGN, SIMULATION AND OPTIMIZATION OF THERMAL POWER PLANTS (M.Sc. Thesis) Mustafa Ata ÇETİNELLİ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1988 ABSTRACT ' The improvement and continuity of social economic structure is a necessity for the preservation of primary energy resources with the theory of efficient energy conversion and use. Especially, optimization of cycling structure of thermal power plants which have large energy economy potential in combined thermal power, have great importance as far as energy economy is concerned. As far as energy economy is concerned, it is possible to determine the appropriate system structure of thermal power plants when, especially for thermodynamic purpose, besides determination of optimum values of the parameters which will increase the thermal efficiency and also the determination of the changes in parameters on investment to operation expenses are taken into consideration. As the analysis of the effects of design and operation parameters of the thermal power plants, which show complex structure, in the specified economic values heeds great knowlage accumulation, this projects content does not include the determination of the effect caused by the changes of thermodynamic parameters on investment and operation expenses except fuel cost. Because of the indicated reasons, in this study the structure and thermodynamic efficiency of the power plant was optimized according to the power plant's capacity and the parameters that are effective on the efficiency were investigated. Moreover a method was developed for the effect of temperature distribution of the feed water preheaters, which exists in the cool side of the power plant, on the electricity production. In addition to these for the calculation of the proper feed water preheaters temperature distribution computer program was developed.