Uçuçu külün gazbeton özelliklerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of fly ash on the properties of the autoclaved aerated concrete
  1. Tez No: 343966
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gazbeton ince öğütülmüş silisli bir agrega ve inorganik bir bağlayıcı madde (kireç ve/veya çimento) ile hazırlanan karışımın gözenek oluşturucu bir madde ilavesi ile hafifletilmesi ve buhar kürü ile sertleştirilmesi ile elde edilen gözenekli hafif betondur.Bu çalışmada; gazbeton üretiminde hammadde olarak, kuvars kumu yerine kullanılan uçucu külün, gazbeton üzerindeki basınç dayanımı, kuru yoğunluk değeri, rutubet muhtevası ve ısıl iletkenlik değerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada, duvar elamanı olarak kullanılan ve ticari olarak üretimi yapılan G2/04 sınıfı gazbeton üretimi baz alınarak, Çatalağzı Termik Santralinden alınan uçucu kül, hammadde olarak kullanılan silis kumu (kuvars kumu) yerine %5, %10, %15, %20 ve %25 oranlarında ikame edilerek gazbeton örnekleri üretilmiştir. Yapılan numuneler 60 ºC sıcaklıkta 4 saat buhar küründe bekletildikten sonra 180 ºC'de 11 bar basınçta 6,5 saat otoklavda küre tabi tutulmuştur.Sonuç olarak, gazbetona kuvars yerine uçucu kül ikamesinde ısı iletkenlik bakımından optimum oranın %10 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The autoclaved aerated concrete is a porous concrete which is obtained from a mixture composed of fine pulverized silicated aggregate and inorganic binding material (lime and/or cement) and produced by lightening the mixture with a substance causing production of pores and hardening it with steam curing.In this study, the effect of the addition of fly ash used as a raw material in the production of autoclaved aerated concrete on the compressive strength, dry density, moisture content and thermal conductivity values of the aerated concrete was investigated. In the study, the samples of autoclaved aerated concrete were produced by replacing fly ash obtained from Çatalağzı Thermal Power Plant as a raw material instead of silica sand (quartzite) by the ratio of 5%, 10%, 15%, 20% and 25% based on the production of autoclaved aerated concrete in the class of G2/04, which is used as a wall member and produced commercially. The produced samples were subjected to curing in autoclave at 180 ºC and under the pressure of 11 bars for a 6,5 hrs after steam curing at 60 ºC for 4 hrs.As a result, the replacement of fly ash instead of quartzite at the production of autoclaved aerated concrete, the optimum ratio is determined as %10 in terms of the thermal conductivity.