Effect of fly ash in mechanical proprieties of concrete pavement
Uçucu külün yol kaplaması betonunun mekanik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 486601
  2. Yazar: ACHILLE FOCHUE FANTCHO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ATAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu master tezi uçucu külün yol kaplaması betonunun mekanik özelliklerine etkisini araştırmayı hedeflemektedir. Beton inşaatta en çok kullanılan malzemelerden biridir ve yıllardır betonun özelliklerini geliştirmek amacıyla pek çok çözüm geliştirilmiştir. Bu çalışmada normal Portland çimento betonu (OPCC) ile çimento yerine uçucu kül kullanılmış betonu kıyasladık. Bundan sonra betondaki uçucu kül oranının %20, %30 ve %40 oranında çimento ile yer değiştirilmiş hallerini inceledik. Betonun 7, 28 ve 116. günlerdeki örnekleri şu testlere tabii tutuldu: basınç, yarmada çekme dayanımı, su geçirgenliği(dayanıklılığı) ve su emme kapasitesi. Bulduğumuz sonuçlara göre orta sınıf beton için en iyi seçimin artan dayanıklılık özellikleriyle %20 uçucu kül karışımı olduğunu ve %30 ve %40 oranlı uçucu kül karışımının mukavemet özelliklerinin zamana bağlı olarak hiç uçucu kül kullanılmayan betona göre arttığını tespit ettik. Bunlara ek olarak, uçucu kül kullanımının inşaat malzemelerinin maaliyetini düşürmesi ve sera gaz salınımını azaltması söz konusu. Yüksek dayanıklı betonun üretiminde de uçucu kül ile çimentonun karışım veya uçucu külün çimento yerine kullanımının işbirliği rol alabilir.
Özet (Çeviri)
This master thesis aimed to investigate the effect of fly ash in mechanical proprieties of concrete pavement. Concrete is usually the most common element in building and over the years, many solutions were developed in order to improve its qualities. We conducted a comparison between ordinary Portland cement concrete (OPCC) and fly ash used as a substitute for the cement. Then we investigated concrete mixes containing 20%, 30% and 40% fly ash as partial replacements of the cement. The concrete was tested at 7, 28 and 116 days of age and the following tests have been done: compressive, splitting tensile strength, water permeability (durability) water absorption and capillarity. We found that concrete made with 20% of fly ash is a good choice for a medium concrete class with increased durability properties and we also found out that the concrete with 30% and 40% of fly ash as a substitute of cement gain more strength with time compare to concrete without fly ash. Moreover, the use of fly ash would result in reduction of the cost of materials in construction and the reduction of greenhouse gas emission. High strength of concrete can be made and the incorporation of admixture or substitute to improve the properties of concrete.