Armutlu yarımadasının florası
  1. Tez No: 34399
  2. Yazar: MESUT İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK YALTIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Armutlu Yarımadası'nın Florası adlı çalışma 1992 - 1994 yıllarında yüksek lisans tezi olarak hazırlandı. Araziye 1992 yaz, 1993 İlkbahar ve yazı olmak üzere üç kez gidildi ve 12 adet geçici deneme alanlarından toplanan örnekler, herbiyerlerde kurutuldu ve tanıların yapılması için İÜ. Orman Fakültesi Herbaryum ( ISTO )' una getirildi. Ayrıca Yarımada'nın florasını bir bütün olarak çıkarabilmek için diğer Herbaryumlar ( İSTE; İSTF ) getirildi ve daha önce yapılan florastik gezilerde toplanılan örneklerde çalışma içerisine alındı. Yapılan tanılar sonucunda Yarımada'nın Kuzey ve Güney bakılarında farklı vejetayon tipleri bulunduğu saptandı. Daha nemli ve Kuzey rüzgarlarına açık olan kuzey bakılar, Euxin elemanlarınca zenginlik göstermekte, buna karşılık güney bakılarda ise Akdeniz yöresinin bitki zenginliği görülmektedir. Kayın ( Fagus orientalis Lipsky. ) 'nın yer yer düşük yükseltilerde bulunması ve Karaçam ( Pinus nigra Arnold, var. pallasiana ) ile seyrekte olsa bir arada olması çok ilginç bir durumdur.
Özet (Çeviri)
The Flora of Armutlu Peninsula Summary The investigation titled“ The Flora of armutlu Peninsula ”was prepared during 1992 - 1994 as a masters thesis. The area was visited tree times : In the summer of 1992, in the spring and summer of 1993. The specimens, corrected from 12 temporary experimental lots, were dried at compresss and brought for identification to the Herbarium of the Forestry Faculty, University Istanbul. To completed the floristic information operimens of earlier collections preserved in other herbaria ( İSTE, İSTF ) were also examined. The results showed that on the areas of northerly exposure the vegetation type was different from that of southerly exposure. While in the northerly exposed sides open to the more humid northerly winds the flora was rich of the elements of the Euxin type, in the southerly exposed sides the Mediterranean flora with its abundance of plant species, were prevalent Its also interesting that beech, (Fagus orientalis Lipsky. ), was distributed in some patches at low- elevations and appeared, although seldom, mixed with Austrian pine (Pinus nigra Arnold, var. pallasiana). -36-