Bartın, Bahçecik manyetotelürik verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of magnetotelluric data from Bahçecik, in Bartın
  1. Tez No: 34398
  2. Yazar: DİLEK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. METİN İLKIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
TÜ ÖZ Bartın, Bahçecik Manyetotel lürik Verilerinin Değerlendirilmesi Bartın, Bahçecik Ölçü noktasında (JBH) analog olarak kaydedilen (îlkışık, 1987) manyetotel ürik verilerin yatay yönde birbirine dik Ey ve Hx bileşenleri uygun örnekleme aralıkları ile sayısal hale dönüştürülmüş, daha sonra bilgisayar da Fourier dönüşümleri alınarak Fourier spektrumları hesaplanmıştır. Frekansın fonksiyonu olarak elde edilen görünür özdirenç eğrilerinden kuzey-güney (NS) ve dogu- batı (EW) doğrultuları için Bostick dönüşümleri elde edilmiştir. Buna göre NS dogrultulu eğrilerde ^BO.km'de, EW dogrultulu eğrilerde 35. km' de Bostick özdirenç değerlerinde aşırı düsüs görülmektedir. Bu yönbagıml il ık, yeraltmın karmaşık ve iki boyutlu yapıda olduğunu göstermektedir. Jeolojik uzanımlara paralel olduğundan EW yönlü bir boyutlu değerlendirmeler daha doğru olup yerkabugu üst katman arasında iletken bir katmana işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
331 ABSTRACT Evaluation of Magnetotel luric Data From Bahçecik, in Bartın Magnet o tell uric data consist of Ex and Hy components taken by Ilkışık (1987) has been inverted from analog to digital form at Zonguldak, Bahçecik station. Then its Fourier spectrum has been computed using Fast Fourier Transform on computer. In addition to apparent resistivity calculations the Bostick transform that are estimated for NS and EW oriantations. It appears that there is a very conductive layer at a depth of ^fc'O km for NS direction and depth 35 km for EW oriantation. This anisotropic features show that under ground structur is very complex. One dimensional evaluations which are paralel to geologic strike (EW oriantation) are more accurate and they reflect conductive zone between earth's crust and upper mantle in this region.