Iurus kraepelini von ubisch, 1922 ve Mesobuthus gibbosus (Brulle, 1832) akreplerinin pektin organlarının karşılaştırmalı morfolojisi ve histolojisi
The comparative morphology and histology of the pectines pf the scorpions İurus kraepelini von ubisch, 1922 and Mesobuthus gibbosus (Brulle, 1832)
  1. Tez No: 343991
  2. Yazar: MERVE ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİFE YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Pektin (tarak) organ yalnızca akreplere özgü bir duyu organıdır. Bu çalışmada Iuridae familyasına ait olan Iurus kraepelini von Ubisch, 1922 ve Buthidae familyasına ait olan Mesobuthus gibbosus ( Brulle, 1832) türlerinin tarak organlarının morfolojileri stereo mikroskop ve taramalı elektron mikroskop (SEM) kullanılarak histolojileri ise ışık mikroskobu kullanılarak çalışılmış ve detayları ortaya çıkarılarak karşılaştırılmıştır. Her iki türde de tarak organın morfolojik yapısı genel mimariye uygun olarak bulunmuş ve üzerinde yer alan duysal kılları, pektinal dişler üzerindeki peg sensillanın değişik morfolojileri incelenmiştir. Tarak organlardan hazırlanan bloklardan alınan kesitlerle de histolojik yapıları ortaya konulmuş ve yapı- fonksiyon arasındaki bağlantı uyarınca olsaı fonksiyonları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pectines (comb organs) are unique sensory organ in scorpions. In this study, the pectines morphology of Iurus kraepelini von Ubisch, 1922 belonging to Iuridae family and Mesobuthus gibbosus (Brulle, 1832) belonging to Buthdiae family were investigated by using stereo microscope and scanning electron microscope and their detailed structural features were compared. In both scorpions species, the morphological struture of pectines were found to be suitable general architectural structure and the different morphology of their sensory hairs and peg sensilla on the pectinal tooth were investigated. Also, the histological structure of pectin organs were revealed by using sections prepared from pectin blocks and probable functionality of these organs was discussed based upon structure and function relationship.