Assembly programlama dili ile TSR türü programlama ve metal eritme fırınlarının sıcaklık kontrolüne uygulanması
- Tez No: 65647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Destekli Tasarım Üretim ve Programlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Assembly programlama dili; bilgisayarın çevre birimlerinin (ekran, klavye, disk, printer,...) ve ana belleğinin çok iyi kontrolünü sağlayan, yüksek seviyeli programlama dilleri ( Cobol, C, Pascal, dBase,...) ile çeşitli işletim sistemleri (Novell, Unix, Xenix,...) nin yazılmış olduğu, bilgisayarın doğrudan işlettiği makina dilinin birebir karşılığı olan bir dildir. Profesyonel programcılar programlarının çevre birimleriyle ilgili modüllerini Assembly programlama dili ile yazıp, bu modülleri yüksek seviyeli programlama dilleri içerisinden çağırıp, programlarına istedikleri performansı kazandırmış olurlar. Assembly programlama diliyle hazırlanan programlar; yüksek seviyeli programlama dilleri ile yazılmış programlardan kıyaslanamayacak kadar hızlı çalışırlar, az yer kaplarlar ve yüksek seviyeli programlama dillerinin ulaşamayacakları bellek bölgelerine ulaşabilirler. Assembly veya çeşitli yüksek seviyeli programlama dilleri ile bilgisayarları etkin kullanmak maksadıyla geliştirilen bir programlama türü de Memory Resident adıyla bilinen TSR (Terminate Stay and Resident) türü programlardır. TSR programcıları kullandıkları bilgisayarın yapısını, interrupt vektör tablosunu, bellek organizasyonunu, işletim sistemini çok iyi bilmek zorundadırlar. Geri planda çalışan ve herhangi bir tuş kombinasyonu ile aktif hale gelen TSR programlar ile programcı kullanıcılara pek çok imkanı sunma fırsatı bulabilir. Ancak unutmamak gerekir ki gerek Assembly programlama diliyle program yazmak, gerekse TSR türü program yazmak için uzmanlık düzeyinde bilgiye ihtiyaç vardır. Bu konulardaki yetersiz bilgi sonucunda doğabilecek problemler hakkında önceden bir şey söylenemez.VI Bu çalışmada assembly programlama diliyle hazırlanan TSR îürü programla, gerek sanayi, gerekse laboratuvar çalışmalarında kullanılan yüksek ısı gerektiren metal eritme fırınlarının sıcaklık kontrolü yapılmıştır. Fırın içerisindeki ısının santigrat cinsinden büyüklüğü Krome/Alumel Termokupl aracılığı ile miîivolt düzeyinde opamp' a, opamp' tan volt düzeyinde Analog/Dijital Converter' e, ordanda dijital formda PC I/O (Input/Output) kartına aktarılmıştır. Bilgisayar tarafından PC I/O kartındaki A portu saniyede 18.2 kez okunarak finnın sıcaklığı tespit edilmiştir. Eğer fırının sıcaklığı set edilen sıcaklığı aşacak olursa program tarafından beep sesi üretilerek kullanıcı uyarılıp, fırının tahrip olması engellenecektir. Bu program TSR türü programlama mantığı ile geliştirildiği için bilgisayarın sadece finnın sıcaklık tespiti çalışmasıyla kalmayıp aynı anda başka programlanda çalıştırması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Assembly programing language is a lang which maintain a complete control of the main memory and the environmental units such as scene, keyboard, disk, printer,... and by which highjevel programing languages such as Cobol, C, Pascal, dBase,... and some operating systems such as Novel, Unix, Xenix,... are written which is the exactly facing each other of the machine language taht is operated directly by the computer. Profesional programmers maintanin the speed that they want in their programmes by writing the enviromental unit moduls in Asembly programing language and by calling them among the highjevel programming languages. Asembly programmers work so quickly as they cannot be compared with the programmes written in highjevel languages, cover small space and can reach to the memory location that highjevel programs can not reach a kind of programing which is developed. In order to use the computers effectively through assembly or highjevel programing lang is TSR programmes which are know as Memory Resident. TSR programmers have to know the hardware, interrupt vector table, memeory organization and operating system very well. The programmers can provide lots of opportunities by TSR which works on the background and which becomes active by any key combination. Both writing programmes in Assembly program languages and writing TSR programmes highjevel is needed. Nothing can be talked on the problems which are caused by the knowledge gap on this subject. In this study the heat control of metal melting furnaces which are used both in industry and in laborotary searches and demand high heat is realized by using TSR programmes that areVIII written in assembly programming language. The inner heat of the furnace is transferee! to opamp as millivolt by means of termocable, from opamp to Analog/Dijital coverter and from Analog/Dijital coverter to PC I/O (Input/Output) card in digital form. The A port on PC I/O card the heat of the furnace was checked by reading the A port on PC I/O card using the TSR type programme for 18.2 times per second by the computer. If the heat of furnace will go beyond the heat set, the damage of the oven is prevented by the bib signal produced by the programme to alarm the user. Because of the programme was developped by the TSR type programming logic, the computer operates not only for checking the heat of the furnace but makes it enable to operate other programmes of the same time.