Trametes versicolor (L.) Fr. 'da miselyal etkileşimlerin incelenmesi
Investigation of mycelial interactions of trametes versicolor (L.) Fr.
  1. Tez No: 343997
  2. Yazar: HAYRİYE BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ülkemizde doğal olarak yayılış gösteren Trametes versicolor (L.) Fr.'da miselyal etkileşimler araştırıldı. Basidiomycota sınıfı, Polyporales ordosunda yer alan Trametes versicolor'un Karadeniz Bölgesinin farklı lokalitelerinden (Giresun, Ordu ve Samsun) toplanan ve kurutulan fruktifikasyonlar A, B, C, D, E, F, G, H, J, K olarak gruplandırıldı. Fruktifikasyonlardan alınan parçalar doku kültürü yöntemiyle ayrı ayrı olacak şekilde 90 mm çapındaki petrilerde bulunan patates dekstroz agar besiyerine inokule edildi ve 27ºC'de geliştirildi. Elde edilen primer miseller tekrar ikili kombinasyonlar şeklinde katı besiyerine inoküle edilmiş ve heterokaryotik hat oluşumları gözlendi.Miselyal etkileşimlerde izolatlar arasında oluşan heterokaryotik hattın morfolojisi makroskobik ve mikroskobik olarak incelendi. Makroskobik gözlemlerde miselyal etkileşimlerin varlığı hafif, orta ve güçlü olarak derecelendirildi. Anatomik incelemelerde misellerin yapıları, hat oluşumları hem ışık hem de taramalı elektron mikroskopta incelendi ve ölçümler alınarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Mycelial interactions on Trametes versicolor (L.) Fr. that naturally occurring in our country were investigated. Basidiomycota class Polyporales ordosunda the Trametes versicolor 's Black Sea Region in different localities (Giresun, Ordu and Samsun), which is collected and dried fructifications that collected classified as A, B, C, D, E, F, G, H, J, K. Bites of tissue which were taken from fructifications were inoculated on the by tissue culture method on the 90 mm diameter petri Dishes that containing potato dextrose agar and has been developed at 27º C. Obtained primer mycelium were inoculated as binary combinations on the solid agar again and were observed the formation of heterokaryotic lines.At the mycelial interactions; the morphology heterokaryotic lines that were found between isolates were examined as the macroscopic and microscopic. At the macroscopic observations; the presence of the mycelial interactions were graduated as mild, moderate, and strong. At the anatomical observations; the line formation were analyzed both light and electron microscope and measurements were evaluated.