Endemik Centaurea fenzlii Reıchardt bitkisinin MCF-7 meme kanseri hücre dizileri üzerine sitotoksik, apoptotik, nekrotik etkisi
The cytotoxic, apoptotic and necrotic effects of endemic Centaurea fenzlii Reichardt plants on MCF-7 breast cancer cell lines
  1. Tez No: 343996
  2. Yazar: ÜMİT YIRTICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ERGENE, DOÇ. DR. BÜLENT İÇGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
169 tür ve 199 takson ile Compositae familyasının en büyük cinsi olan Centaurea L. Türkiye'de halk arasında birçok hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Birkaç biyoaktivite çalışmasında Centaurea türlerinin farklı kanser türlerinde sitotoksik aktivitesi tanımlanmıştır. Fakat endemik Centaurea fenzlii Reichardt bitkisi ile ilgili şimdiye kadar herhangi bir çalışma yapılamamıştır. Bu çalışmada bu bitkinin MCF-7 meme kanseri hücre dizlerine karşı sitotoksik, apoptotik ve nekrotik etkisi MTT, ATP ve ikili boyama testleri ile araştırılmıştır. Bitkinin toprak üstü kısımları çiçeklenme süresinde toplanmıştır ve bitki sırasıyla n- hekzan , diklorometan ve metanol ile ekstre edilmiştir. Ekstreler MCF-7 meme kanseri hücrelerine artan dozlarda uygulanmıştır. Örneklerin sitotoksik etkileri ve IC50 değerleri belirlenmiştir. Diklorometan ekstresinin sitotoksik etkisi diğer ekstrelere oranla daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Diklorometan ekstresinin etil asetat fraksiyonu MCF-7 meme kanseri hücreleri üzerinde sitotoksik açıdan en etkili örnek olarak bulunmuştur. Diklorometan ekstresi ve diklorometan, etil asetat fraksiyonunun apoptotik ve nekrotik etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being the largest genus of the Compositae family with over 169 species and 199 taxons., Centaurea L. has been used in folklor efor the treatment of wide range of diseases in Turkey. The antitumor activities of the Centarea species in different types of cancer have been identified through several bioactivity studies. However, in vitro anticancer activity of endemic Centaurea fenzlii Reichardt has never been evaluated and published yet. In this study, the cytotoxic, apoptotic and necrotic effects of this plant were tested in vitro aganist MCF-7 (human breast cancer) cells by using MTT, ATP assays and double staining. The aerial parts of the plants were collected during the flowering period and the extracts were obtained n- hexane, dichloromethane and methanole, respectively. The extracts were applied to MCF- 7 cell lines at increasing doses. The IC50 values of samples were determined and their direct cytotoxic effects were measured. The cytotoxic effects of crude dichloromethane extract on MCF-7 cell lines was the highest compred to other extracts. Ethylacetate fraction of dichloromethane extract was found to be most effective on MCF-7 breast cancer cell lines. This fraction of dichloromethane and dichloromethane itself were also tested for their effect on apoptotic and necrotic.