Kırıkkale üniversitesi web sitesinin kullanıcı örüntülerinin web madenciliği ile analizi
Analysis of user patterns of the web site of kirikkale university with web mining
  1. Tez No: 343998
  2. Yazar: KADİR CAN BURÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında web erişim günlükleri kullanılarak kullanıcı erişim örüntülerinin, web log dosyaları analizi ile bulunması amaçlanmaktadır. Web sunucu erişim kayıtlarından sitedeki sayfalar arasındaki bağlantılar, siteye erişen kullanıcıların istekleri, web sitesinde ziyaret edilen sayfaların tespit edilmesi, web sitesinin kullanımına ait çe?itli istatistiki bilgilerin elde edilmesi büyük önem arz etmektedir. Kırıkkale Üniversitesi web sunucusuna ait kullanıcı erişim kayıtlarından alınan değerler, web kullanım madenciliği metodu kullanılarak web madenciliği yazılımları ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, sitede en çok erişilen sayfalar, dosya erişimleri, giriş sayfası erişimleri, dosya tipleri, dosya uzantıları ve genel istatistikler tablo ve grafiklerle gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Kırıkkale Üniversitesi web sitesinin etkililiğini arttırmak ve geliştirmek için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is intended to find the user access pattern by analyzing the web log files. It has a big importance that the connections between the pages from the web server access files, the prompts of the users that Access the web site,identifying the pages of the web site that were visited, obtaining various statistical information of the usage of the web site. It were analyzed the values that were taken from the access records that belong to the web server of Kırıkkale University with the web mining softwares using the web usage mining method. In the end of the analysis it were shown with tables and graphics, the most accessed pages in the web site, file accesses, file axtensions and general statistics. It has been made some suggestions to increase the effectuality and to improve the Kırıkkale University web site.