Tiroid papiller ve folliküler karsinom, nodüler hiperplazi ve folliküler adenomalarda sitokrom P450 (CYP) ve glutatyon s-transferaz (GST) izozimlerinin protein ekspresyonlarının incelenmesi ve klinik-serolojik parametrelerle karşılaştırılması
Investigation of cytochorome P450 and glutathione-s-transferaseisoenzymes protein expressios in thyroid papillary and follicular carcinomas, nodular hyperplasia and follicular adenoms: Comparisons with clinic-serologic parameters
- Tez No: 344000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yirmisekiz adet nodüler hiperplazi, 17 adet folliküler adenoma, 18 adet papiller karsinom, 6 adet folliküler karsinom vakasında, glutatyon-S-transferaz (GST) pi(P), GST mü(M1), GST teta(T1) ve sitokrom P450 (CYP) 1A1, CYP1B1, CYP2E1'in immünohistokimyasal bulguları değerlendirildi. Bu hastalara ait dokular boyanma şiddetine göre karşılaştırıldığında; papiller karsinomada CYP1A1 izoziminin nodüler hiperplazi ve folliküler adenomaya göre daha fazla eksprese edildiği (p0,05) görüldü. Bu bulgulara göre GSTP, CYP1A1 ve CYP1B1 tiroid kanserinde diagnostik açıdan önemlidir. GST ve CYP izozimleri immünohistokimya sonuçları, klinik parametrelerle karşılaştırıldığında; CYP ve GST izozimlerinin ekspresyonları hastalık durumlarında yaşa, cinsiyete, tümör evre, sigara içimi, TSH, sT3 ve sT4 seviyelerinde farklılık göstermedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Glutathione-S-transferase (GST) pi(P), GST mu(M1), GST theta(T1) and cytochrome P450 (CYP) 1A1, CYP1B1, CYP2E1 immunohistochemical staining results were evaluated in 28 nodular hyperplasia, 17 follicular adenoma, 18 papillary thyroid carcinomas, 6 follicular thyroid carcinomas cases. When the tissues of these cases were compared according to their staining intensity, CYP1A1 expression in papillary carcinoma was significantly higher than nodular hyperplasia and follicular adenoma (p0,05). According to these results, GSTP, CYP1A1 and CYP1B1 were important in the diagnosis of thyroid carcinoma. When the immunohistochemical results of CYP and GST isoenzymes were correlated with the clinical parameters, they were not correlated with age, sex, tumor stage, smoking status, TSH, sT3, sT4 levels (p>0,05).