Fe-%30Ni-%2.6Mo-%XCo alaşımlarında martensitik faz dönüşümlerinin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Physical properties of martensitic phase transformations in Fe-%30Ni-%2.6Mo-XCo alloys
  1. Tez No: 344012
  2. Yazar: MERVE SULTAN AKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Fe-%30Ni-%2.6Mo-%XCo(X=0.8, 1.8) alaşımında gözlenen atermal etkili martensitik faz dönüşümlerinin morfolojik, kristalografik ve manyetik özellikleri çeşitli fiziksel yöntemler kullanılarak araştırıldı. Isıl işlem uygulanarak alaşımlarda oluşan faz dönüşümlerinin kristalografik ve morfolojik özellikleri çeşitli fiziksel yöntemler kullanılarak araştırıldı. Alaşım içerisinde dönüşüm atermal olarak meydana geldi ve oluşan mikro yapılar Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Geçirmeli Elektron Mikroskobu(TEM) ile araştırıldı. Alaşıma Co elementi eklenmesiyle tane boyutunun arttığı lenticular ve thin plate martensite yapılar oluştuğu gözlemlendi. Mössbauer spektrometresi kullanılarak austenite ve martensite yapının oluşum yüzdeleri, austenite fazın paramanyetik martensite fazın ferromanyetik veya antiferromanyetik olduğu ve ayrıca Co elementinin alaşımının manyetik özelliği üzerine etkisi olduğu, alaşımların iç manyetik alanının ve izomer kayma değerinin lineer olarak azaldığı gözlemlendi. DSC cihazı ile alaşımların Martensite başlama sıcaklıları(Ms) 0.8 Co ve 1.8 Co için sırasıyla -910C ve -940C bulundu. Co miktarı arttığı zaman Ms sıcaklığının azaldığı bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, morphologic, thermal, magnetic and crystallographic properties of the athermal martensitic transformations, observing Fe-%30Ni-%2,6Mo-XCo (X=0.8, 1.8) alloys, have been investigated by using different physical charecterisation methods respectively. Transformtation in Fe-%30Ni-%2,6Mo-XCo alloy is occuring athermally. Microstructure of martensite structure in this alloy were investigated by scaning electron microscope (SEM) and transmission electron microscope (TEM). By the increasing rate of cobalt (Co) in Fe-%30Ni-%2,6Mo-XCo alloy, it is observed that the grain size increase and lecticular and thin plate martensite formation. Mössbauer spectroscopy was used to determine volume fraction of athermal martensite structures in austenite phase and is found that while austenite phase has paramagnetic property, martensitic phase shows ferromagnetic or antiferromagnetic behaviour and mössbauer studies have shown that Co substitution greatly affects the magnetic properties of alloys. The value of the hyperfine field and isomer shifts linearly decreased. By DSC methode Ms temperatures are found.The Ms temperature of thermally-induced martensite was determined as -91 oCand -94 oC for Fe-%30Ni-%2,6Mo-XCo (as with the addition of 0.8% Co and 1.8% Co and the Ms temperature decreased as Co concentration increased.