Yakın yıldızların kataloğunun RGU fotometri sistemine indirgenmesi
Reduction of the third catalogue of nearby stars to the RGU photometric system
  1. Tez No: 34406
  2. Yazar: FATMA KUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KARAALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
V. TÜRKÇE ÖZET YAKIN YILDIZLARIN UÇlİNCU KATALOGUNUN RGU FOTOMETRİ SİSTEMİNE indirgenmesi Bu çalışmanın amacı; Güneş merkezli 25 pc. yarıçaplı küre içindeki yıldızlara, ait UBV verilerini içeren Yakın Yıldızların Üçüncü Katalogunu, fotoğrafik olarak tanımlanan RGU sistemine dönüş tür mek tir. Parlaklık sınıfı bilinmeyen yıldızlara uygulanan dönüşüm formülleri, bu yıldızların spektrel sınıfları ve MCVO mutlak kadirleri yardımı ile belirlenmiştir. Bununla beraber bazı yıldızlar çalışmamıza dahil edilememiştir. Gerek MC&'j ve gerekse MCV3 mutlak kadirleri için çizilen ışıma gücü fonksiyonu, Güneş merkezli ve 22 pc. yarıçap içindeki yıldızları içeren Yakın Yıldızların ikinci Kataloguna C Gliese, 19Ö9 D ait ışıma gücü fonksiyonunun üstünde olması, 1969 yılına ait ışıma, gücü veri lerinin bir alt limit olarak alınabileceğini gösteriyor. V 100
Özet (Çeviri)
SUMMARY REDUCTION OF THE THIRD CATALOGUE OF NEARBY STARS TO THE RGU PHOTOMETRIC SYSTEM The aim of this work is to transform the UBV data of stars in distance 23 pc. relative to the Sun which are included in the Third Catalogue of Nearby Stars to the RGU system which is defined photographically. The transformation formulae applied for stars without luminosity classes had been determined via their spectral clases and MCVD absolute magnitudes. Though, some stars could not be included to our work. Luminosity functions determined for MCG3 and MCVD absolute magnitudes are both above the one for stars in distance 22 pc. relative to the Sun which are included in The Second Catalogue Of Nearby Stars CGI i ese, 1969D indicating thatluminosity data for this catalogue may be adopted as a lower limit. T»!!!. ÎÜKSEKÖgRETİ! SMKÜHANTASYÛI ıoı