Rave ve xmm kataloglarındaki ortak yıldızların analizi
Analysis of common stars in rave and xmm catalogues
  1. Tez No: 604565
  2. Yazar: BAŞAR COŞKUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKER ÖZKAN, DR. GEORGE SEABROKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu doktora tez çalışmasında Radyal Hız Deneyindeki yıldızlar, XMM kataloğundaki X-ışını kaynakları ile eşleştirilmek vasıtasıyla, tespit edilmiş ve incelenmiştir. Katalogların eşleşmesinden 1063 yıldız içeren bir X-ışını RAVE kataloğu elde edilmiştir. Katalogdaki yıldızların ham X-ışını gözlemlerinden yola çıkılmış, gözlemler indirgenmiş, örneğe uygun bir model havuzundan seçilmiş modellere fitler geçirilmiş ve en uygun model belirlendikten sonra, o modele göre, akıları tekrar hesaplanmıştır. Bunu takiben katalogda lityumca zengin devlerin, Galaksi halosundaki metalce fakir, yakın çift sistemlerin, yerel YOO'nun, kataklismik değişenlerin ve Gould diski üyelerinin tespiti konuları irdelenmiştir. Katalogda dört adet lityumca zengin evrimleşmiş yıldız, bir adet kataklismik değişen ve 10 adet Gould diski üyesi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this Ph. D. thesis, the X-ray sources in Radial Velocity Experiment were detected and analysed by means of matching them with the XMM catalogue. The match yielded an X-ray RAVE catalogue of 1063 stars. First, the raw X-ray observations of stars in the catalogue were reduced, then fits were applied to a pool of appropriate models and, after determining the proper model, the fluxes were re-calculated according to that model. Afterwards, the following subjects were analysed: lithium rich giants, metal-poor close binary systems in the Galactic halo, local SFR, CVs and the detection of Gould Belt members. Four lithium rich evolved stars, one CV and 10 Gould disk members were found in the catalogue.