Değen ve değmeye yakın çift yıldızların gözlemsel ve kuramsal parametrelerinin kataloğu
A Catalogue of the observational and theoretical parameters of contact and near-contact binary stars
- Tez No: 9503
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi DE?EN VE DE?MEYE YAKIN ÇİFT YILDIZLARIN GÖZLEMSEL VE KURAMSAL PARAMETRELERİNİN KATALOGU Selim SELAM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Osman DEMİRCAN 1990. Sayfa: 202 Jüri: Prof. Dr. Osman Demircan Prof. Dr. Halil Kırbıyık Prof. Dr. Semanur Engin Bu tez çalışmasında bileşen Yıldızları birbirine değen ve değme durumuna yakın olan 1346 çift yıldızın bir katalogunu düzenledik. Katalogun içerdiği bu çift yıldızlar, onbir tanesi hariç W UMa veya B Lyr türü ışık değişimine sahip olan çift yıldızlardır. Onbir sistem Algol benzeri ışık değişimi göstermekti ancak fiziksel özellikleri bakımından W Uma türü değen çift yıldızlara benzemektedir. Katalogun ilk iki bölümü, sistemlerin değişen yıldız adlarını, diğer kaynaklarda verilen adlarını, konumlarını, parlaklıklarını, tayf türlerini ve ışık elemanlarını içermektedir. Katalogun diğer bölümleri ise sistemlerin literatürden toplanan fotometrik, tayfsal ve fiziksel özellikleri hakkında bilgi içermektedir. Ne yazık ki, literatürde bütün sistemlerin bu tür özellikleri bulunmamaktadır. Kataloga ayrıca konu ile ilgili araştırıcılara kolaylık sağlaması açısından her sistem için bir bibttyografya ve notları içeren ayrı bir bölüm eklenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : çift yıldızlar: Yakın, değen, değmeye yakın.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis A CATALOGUE OF THE OBSERVATIONAL AND THEORETICAL PARAMETERS OF CONTACT AND NEAR-CONTACT BINARY STARS Selim SELAM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Astronomy and Space Sciences Supervisor: Prof.Dr. Osman DEMİRCAN 1990, Page: 202 Jury: Prof. Dr. Osman Demircan Prof. Dr. Halil Kırbıyık Prof. Dr. Semanur Engin In the present thesis me compiled a catalogue of 1346 contact and near- contact binary systems including the class of binaries "ffith the light curves of W UMe. and B Lyr type except eleven systems which shov Algol-like light curves but have similar physical properties 'With W UMa type contact systems. The first pert of the catalogue contains variable star names, identifications given by other sources, positions, brightnesses, spectral types and light elements of the systems. The other parts of the catalogue contains information on the available photometric, spectroscopic, orbital and physical properties of the systems. Unfortunately such properties are available only for a small fraction of the Thole systems, in the literature. A bibliography and notes for each star are included to direct interested ?workers to primary references for each of the system. KEY WORDS : Binary stars : Close, contact, near-contact.