Diş hekimliğinde tıbbi uygulama hatası iddiası olan olguların adli ve tıbbi açıdan incelenmesi
Evaluation of medicolegal aspects of medical malpractice claims in dentistry
- Tez No: 344071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Diş Hekimliği, Forensic Medicine, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünya Tabipler Birliği tıbbi malpraktisi, ?Hekimin tedavi sırasında standart uygulamayı yapmaması, beceri eksikliği veya hastaya tedavi vermemesi ile oluşan zarar? olarak tanımlamaktadır. Son yıllarda tıbbi uygulama hataları ile ilgili iddiaların artış gösterdiği bilinmektedir. Bu artışın diş hekimliği uygulamalarına yansıması kaçınılmazdır. Çalışmada; diş hekimliğinde tıbbi uygulama hatası iddiası bulunan olguların incelenerek tartışılması amaçlandı. Araştırma; Ocak 2000 ? Aralık 2009 tarihlerinde, tıbbi malpraktis kapsamında İstanbul Diş Hekimleri Odası?na yapılan tüm yazılı şikâyet başvuruları geriye dönük olarak değerlendirilerek yapıldı. Toplam 322 şikâyet ve şikâyete konu olan uygulamayı yapan 274 diş hekimi saptandı. Şikâyetler ilgili mevzuat doğrultusunda incelendi ve 29 başlık altında derlendi. Şikâyetçi hastaların %30?unun erkek, %70?inin kadın, şikâyet edilen diş hekimlerinin %66?sının erkek, %34?ünün kadın olduğu görüldü. Şikâyete konu olan uygulamaların %57?si protetik diş tedavisi ile ilgiliydi. Uygulamaların %79,5?inin özel muayenehanelerde yapıldığı görüldü. Şikâyete konu olan uygulamaların %17?sinde esas şikâyete eşlik eden sekonder şikâyet hasta ? diş hekimi iletişimi ile ilgiliydi. İnceleme süreci sonunda diş hekimlerinin %23?ünün ceza aldığı görüldü. Bilginin davranışa dönüşebilmesi hekim ve diş hekimlerinin yasal sorumluluklarını eğitim süreçlerinde edinmeleriyle yakından ilgilidir. Hastanın aydınlatılması ve onamının alınması gibi iletişim becerileriyle yakından ilgili olduğu bilinen konular ancak eğitim sürecinde aktarılırsa içselleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The World Medical Association defines medical malpractice as ?Damage caused by the health care provider?s non-performance of standard applications during treatment, lack of capability or non-treatment of the patient?. During recent years, it is known that claims regarding medical application mistakes have increased. It is inevitable for this increase to reflect on dentistry applications. In this study aimed to medical malpractice claims are examined and discussed in dentistry. The research was conducted on the retrospective evaluation of all written complaints made to the Chamber of Dentists of Istanbul within the scope of medical malpractice between the dates of January 2000 and December 2009. A total of 322 complaints and 274 dentists who were the subject of the complaint were determined. The complaints were reviewed in line with the relevant regulation and arranged under 29 titles. 30% of the complaints were from male patients while 70% were from female patients; 66% of the dentists who were informed against were male while 34% were female. 57% of the applications that were filed a complaint against were on prosthetic dentistry. It was observed that 79.5% of the applications were performed in private clinics. The secondary complaint accompanying 17% of the applications that formed the complaint were about the dentist?s communication. It was seen that 25% of the dentists received a penalty as a result of the examination process. The ability to convert knowledge into behaviour is closely correlated with physicians? and dentists? learning their legal responsibilities during their training processes. Topics which are known to be closely related to communications skills, such as enlightening the patient and getting their informed consent, can only be internalized when given during the training period.