Gıda ve içeceklerde HS-GC-MS yöntemiyle etil alkol tayini ve sürücüler üzerindeki risk faktörleri
Determination of ethyl alcohol by HS-GC-MS method in food and drinks and risk factors on drivers
  1. Tez No: 344070
  2. Yazar: ÖZGE BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Alkollü içkilerin yanı sıra fermente olarak üretilen gıda ve yiyeceklerin alkol ihtiva ettiği bilinmektedir. Tüketilen bu ürünlerin trafik denetimlerindeki alkol kontrollerinde pozitif yanılgı getirdiği öngörülmektedir. Ticari araç sürücülerinin alkollü araç kullanmaları yasalarımız gereğince yasaktır ve belirli bir alkol seviyesi de yasalarımızda tanımlanmamıştır. Bu durum, çok düşük alkol oranlarında bile birçok ticari araç sürücüsünün cezai sorumluluklarla karşı karşıya kalmalarına neden olmuştur. Bu çalışmada alkol ihtiva ettiği öngörülen gıda ve içeceklerde HS-GC-MS yöntemi ile alkol analizi yapılmıştır. Meyveli yoğurt, sarımsak turşusu, karışık ev yapımı turşusu, tombul sarı biber turşusu, boza, şalgam suyu, üzüm ve elma sirkesi, kefir, turşu suyu, aromalı maden suyu, sade gazoz, karışık meyve suyu, üzüm suyu ve elma suyunun alkol ihtiva ettiği bulunmuştur. Bu maddeleri tüketen ticari araç sürücülerinin yapılan alkol kontrollerinde, alkollü çıkma olasılıkları daha kapsamlı araştırmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
It is known that the food and drinks produced via fermentation in addition to alcoholic drinks contain alcohol. It is envisaged that this situation causes false positive results during the alcohol checks done on these products as part of traffic controls. The drivers of commercial vehicles are prohibited from driving when having taken alcohol according to our laws and the specific level of alcohol has also been defined in our laws. This situation has resulted in criminal liabilities for many drivers of commercial vehicles even though they had very low levels of alcohol in their blood. In this study, an alcohol analysis was conducted on the food and drinks that are envisaged to contain alcohol using the HS-GC-MS method. It was found that fruit yoghurt, pickled garlic, mixed home-made pickles, pickled yellow bell peppers, boza, turnip juice, grape and apple vinegar, kephir, pickle juice, aromatic mineral water, club soda, mixed fruit juice, grape juice and apple juice contained alcohol. The possibility of the drivers of commercial vehicles who have consumed these products may found to have taken alcohol, must supported with more comprehensive researchments.