Sahipli arazideki ağaç ve ağaççıklardan faydalanma usul ve esasları üzerine hukuksal incelemeler
The Legistlative examinations over the style of utilization of tress and shrubs and over its base on the private lends
- Tez No: 34408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
VI ÖZ Bu çalışma, İstanbul üniversitesi Orman Fakültesi Orman Ekonomisi Anabilim Dalı'nda yüksek lisans bitirme tezi olarak hazırlanmıştır.“Sahipli Arazideki Ağaç ve Ağaççıklardan Faydalanma Usul ve Esasları üzerine Hukuksal incelemeler ”adlı bu çalışma, konusunda yapılmış ilk detaylı araştırmadır. Uygulama, kısaca tapulu kesimler olarak bilinmektedir. Uygulamacılar, bu konuda teknik ve hukuksal bilgilere sahip olmak zorundadır. Hukuksal düzenlemelerde ve uygulamacıların hukuk bilgilerinde, eksikler olduğu gözlenmektedir. Ağaçlık alanlarda tahribatın Önlenmesi, uygulamada yaşanan karmaşanın giderilmesi ve tutarlılık sağlanması gereklidir. Bu nedenle, kısa süre içinde ilgili kanun maddeleri, yönetmelik ve tamimler gözden geçirilmeli, meslek içi eğitim kursları düzenlenerek, orman işletmecileri bilgilendirilmeli ye uzun vadede çözüm orman fakültelerinde aranmalıdır. Fakültelerde orman işletmeciliği ve diğer dallarda uzman mühendisler yetiştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT This work has been prepared as a postgraduate completion thesis at Forestry Economy Department in Istanbul Universty Fo rest Faculty. The first detailed research in its subject is that work called“ the Legislative Examinations Over the Methods and Bases of Utilisation of Trees and Shrubs on the Private Lands”. The application is briefly known“ Cutting Trees on the Private Lands ”. Responsible people have to know technical and juridicial knowledge. It is observed that there is lacking of law arrangements and applicants" legislative knowledge. It is necessarry to prevent the damage on the wooded lands, eradicate the complexity which is lived in the application and to ensure consistency. Therefore in the shortest time, regula tions and circulars should be seen over, the forest managers should be made conscious of this subject by preparing professi onal courses and the solution in the long term should be looked for at forest faculties. Specialists should be educated in the faculties at forest managership and other branches.