Tip 2 diabetes mellitus ve hipertansiyonda serum apelin, salusin-Alfa ve salusin-Beta düzeyleri
Serum apelin, salusin-Alfa and salusin-Beta levels in Type 2 diabetes mellitus and hypertension
  1. Tez No: 344083
  2. Yazar: KADER UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diabetes Mellitus insülin direnci veya yetersizliğinin neden olduğu kronik bir metabolik hastalıktır. Hipertansiyon, semptomları ile rahatsızlıklara, komplikasyonları ile morbidite ve mortaliteye sebep olan önemli bir sağlık problemidir. Salusinler; en önemli görevlerini kardiyovasküler sistem üzerinde gösteren vazodilatör, hipotansif peptidlerdir. Apelin, insülin duyarlılaştırıcı, vazokonstrüktif ve pozitif inotropik etkili bir peptiddir. Bu çalışmada, diyabetik ve hipertansif hastalarda, serum salusin-? ve salusin-ß ve apelin düzeylerinin belirlenmesi, diabetes mellitus ve hipertansiyon ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 36 diyabet olup hipertansiyon olmayan, 41 diyabet + hipertansiyon olan, 32 diyabet olmayıp hipertansiyon olan ve 30 diyabet ve hipertansiyon olmayan sağlıklı kontrol grubu alındı. Çalışma gruplarında rutin kan tetkiklerine ek olarak, salusin?, salusin-ß ve apelin-36 düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a metabolic illness caused by insulin resistance or lack of it. Hypertension is an important health problem which causes ilnesses with its symptoms, and morbidity and mortality with its complications. Salusins are vasodilator and hypotensive peptids which function most in cardiovascular system. Apelin is an insulin-sensitive, vasoconstructive, positive inotropic-effective peptide. In this study, determining the levels of serum salusin-?, salusin-ß and apelin in diabetic and hypertensive patients as well as examining the relationship between diabetes mellitus and hypertension are aimed. Fort this study, 36 patients with diabetes but without hypertension, 41 patients with diabetes + hypertension, 32 patients with hypertension but without diabetes, and 30 healthy controlled group without diabetes + hypertension are examined. In addition to regular blood tests in these groups, levels of salusin-?, salusin-ß, and apelin are also examined.