Sisplatin nefrotoksisitesi oluşturulan ratlarda kurkuminin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of curcumin in rats with cisplatin induced nephrotoxicity
- Tez No: 344092
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DOĞUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde solid tümör tedavisinde yaygın olarak kullanılan sisplatinin kullanımını kısıtlayan en önemli yan etkisi nefrotoksisitedir. Sisplatin nefrotoksisitesi patofizyolojisinde özellikle oksidatif hasarın rolü oldukça belirgindir. Kurkumin reaktif oksijen metabolitlerini etkisiz hale getirerek antioksidan etki gösterir. Kimyasallar böbrek içine organik anyon ve katyon taşıyıcıları (OAT, OCT) vasıtasıyla alınmakta ve çoklu ilaç direnci ile ilişkili proteinler (MRP) ile idrara atılmaktadır. Bu çalışmada sisplatin ile oluşturulmuş nefrotoksisitede, kurkuminin OAT, OCT ve MRP ekspresyonu üzerine etkileri deneysel olarak araştırıldı.Çalışmada, 28 adet 6 haftalık dişi Wistar Albino rat kullanıldı. Ratlar i: kontrol; ii: kurkumin (100 mg/kg/gün); iii: sisplatin (7 mg/kg - i.p, tek doz); iv: kurkumin (100 mg/kg/gün)+sisplatin (7 mg/kg - i.p, tek doz) olarak 4 gruba (n=7) ayrıldı.
Özet (Çeviri)
The major side effects that restricts cisplatin usage in solid tumor therapy is nephrotoxicity. The role of oxidative stress in cisplatin nephrotoxicity is evident. Curcumin is an antioxidant that inactivates the oxygene metabolites. Insertion of the chemicals into kidneys are via organic anion and cation transporters (OAT, OCT); and excretion to the urine of these molecules becomes via multi drug resistance associated proteins (MRP). In this study we investigated the effects of curcumin on OAT, OCT and MRP in rats with cisplatin induced nephrotoxicity.We used 6 weeks age 28 female Wistar albino rats.