Koroner arter hastalığında Beta bloker kullanımının CYP2D6 gen polimorfizmi ile ilişkisi
The association of CYP2D6 gene polymorphism and Beta blocker usage in coronary artery disease
  1. Tez No: 344093
  2. Yazar: MURAT BAYANTEMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. NECATİ DAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kardiyovasküler hastalıkların insidansı ve prevelansı gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzde en önde gelen mortalite ve morbidite nedenidir. Tanı ve tedavide önemli mesafeler kat edilmesine rağmen kardiyovasküler hastalıklar halen en önemli ölüm nedenidir. Yapılan çesitli çalısmalara göre, bireyler ve toplumlar arasında, ksenobiyotik ve ilaç metabolizasyonunda farklılıklar vardır. Başta beta blokerler olmak üzere kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların çoğunun metabolizmasından sorumlu olan CYP2D6 etkinliği bakımından yavaş metabolizör olan bireylerde, ilaçlara bağlı yan etkilerin görülme sıklığı daha yüksektir. CYP2D6 etkinliğinin yüksek olduğu ultra hızlı metabolizör bireylerde ise, ilaçların çabuk metabolize edilmeleri sonucu yetersiz tedavi söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla başta ilaç metabolize eden enzimlerde olmak üzere, ilaçların kinetiği ve/veya dinamiğinde rol oynayan gen polimorfizmlerinin aydınlatılması, koroner arter hastalığında farmakoterapinin başarısını önemli ölçüde arttıracaktır. Bu çalışmadaki esas amaç CYP2D6 gen polimorfizmi ile koroner arter hastalığında beta bloker kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesidir.Çalışma grubu bireylerinden EDTA'lı tüplere 2-3 cc kan alınıp, Tıbbi Genetik Laboratuvarında DNA izolasyon kiti ile DNA izolasyonu yapıldı.CYP2D6 enzimini kodlayan gende polimorfizm olup olmadığı Real time PCR yöntemi kullanılarak belirlendi. Çalışmanın istatiksel analizi için SPSS 16.0 (statistical package for social sciences for Windows 16.0) programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Cardivascular diseases have increasing incidence and prevelance day by day. These diseases are leading cause of mortality and morbidity. Although important advances in, diagnostis and therapeutic interventions, cardiovascular diseases are stil major cause of deaths. According to various studies, drug and xenobiotic metabolisms vary from patient to patient and from community to community. Beta blockers are major drugs for cardiovascular diseases and are being methabolised by CYP2D6 system. Drug side effects are more common among the patients with slow CYP2D6 metabolic activity. İnsufficient therapy due to the fast metabolism of drugs are common among people with ultra fast CYP2D6 metabolic activity. İnvestigations of gene polymorphisms of drug metabolism systems are important; because they have effects on coronary artery disease pharmacotherapy. İn this study we aimed to investigate the relationship between CYP2D6 gene polymorphism and beta blocker usage in coronary artery disease.