Histon deasetilaz inhibitörü vorinostatın ratlarda oluşturulan sisplatin nefrotoksisitesi üzerine koruyucu etkileri
Protective effects of histone deacetylase inhibitor vorinostat on cisplatin nephrotoxicity in rats
- Tez No: 937945
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ERDİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada ratlarda sisplatin ile oluşturulan nefrotoksisite üzerine histon deasetilaz inhibitörü vorinostatın etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Araştırmada, 32 adet Sprague-Dawley cinsi erkek rat 4 grubaayrıldı. 1.grup Kontrol grubu, 2.grup Sisplatin grubu, 3.grup Vorinostat+Sisplatingrubu ve 4.grup Vorinostat grubu. 1.gruba tek doz i.p. salin verildi. 2.gruba 5 mg/kgtek doz sisplatin i.p. verildi. 3.gruba önce 24 saat arayla 50mg/kg iki doz vorinostati.p. verildi ve son vorinostat dozundan 6 saat sonra tek doz 5 mg/kg sisplatin i.p.verildi. 4. Gruba ise 24 saat arayla 50mg/kg iki doz vorinostat i.p. verildi. Tümgruplarda son ilaç uygulanmasından 5 gün sonra anestezi altında laparotomiyapılarak böbrekler izole edildi. Sol böbrekler perfüzyon basıncı ölçümleri içinlangendorff düzeneği ile perfüze edildi. Sağ böbrekler histopatolojik inceleme,Western-Blot analizleri (TNF-alfa, p21, PUMA-alfa) ve MDA ölçümleri içinkullanıldı. Ratlardan kardiak kan alınarak serum üre ve kreatinin düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Sisplatin grubunda üre ve kreatinin, TNF-alfa, p21 ve PUMA-alfadüzeyleri Kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksek bulundu ve bunefrotoksisite lehine değerlendirildi. Ayrıca Sisplatin grubunda artan perfüzyonbasınçları ve tübüler atrofi, epitel deskuamasyonu, debris, tübüler lümende nekrotikmateryal ve interstisyel dokuda lenfosit yoğunluğu gibi histopatolojik değişimlernefrotoksisiteyi destekledi. Vorinostat+Sisplatin grubundaki aynı parametrelerinSisplatin grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde azaldığı görüldü. 1 Sonuç: Sonuç olarak, vorinostatın sisplatine bağlı gelişen nefrotoksisite üzerinekoruyucu etkileri olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the effect of vorinostat -histonedeacetylase inhibitor-on cisplatin-induced nephrotoxicity in rats.Material and Method: 32 male Sprague-Dawley rats were divided into 4 groups.1.Control group, 2.Cisplatin group, 3.Vorinostat+Cisplatin group and 4.Vorinostatgroup. A single dose of i.p. saline was given to the first group. In the second group, asingle dose of cisplatin (5 mg/kg i.p. ) was given. In the third group, two doses of50mg/kg vorinostat was injected i.p. with a 24 hours interval and 6 hours after thelast dose of vorinostat, a single dose of 5 mg/kg i.p. cisplatin was given. In the forthgroup, two doses of 50mg/kg vorinostat was injected i.p. with a 24 hours interval. Inall groups, 5 days after the last doses rats were anesthetized and with a laparotomyleft kidneys were isolated and perfused via renal artery by Langendorff system andused for perfusion pressure measurement. Right kidneys were isolated forhistopathological evaluation, Western-Blot analysis (TNF-alpha, p21, PUMA-alpha)and MDA measurements. Blood was drawn by cardiac puncture to measure serumurea and creatinine consantration.Results: Perfusion pressures, serum urea and creatinine levels, TNF-alpha, p21 andPUMA-alpha and MDA levels were found to be significantly higher in the Cisplatin2 group compared to the Control group and this was evaluated for nephrotoxicity. Inaddition, histopathological changes such as tubular atrophy, epithelial desquamation,debris, necrotic material in the tubular lumen and lymphocyte density in theinterstitial tissue supported nephrotoxicity. All these parameters significantlydecreased in the Vorinostat+Cisplatin group compared to the Cisplatin group.Conclusions: As a result it was observed that vorinostat has protective effects on cisplatin-induced nephrotoxicity.