Hemorajik inmede serum HSP 70, S100B ve nöron spesifik enolaz düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum HSP 70, S100B and neuron specific enolase levels in hemorrhagic stroke
  1. Tez No: 344094
  2. Yazar: ÖMER DOĞAN ALATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Vasküler nedenlere bağlı fokal serebral fonksiyon kaybına ait belirti ve bulguların hızla yerleşmesi ile karakterize klinik bir sendrom olan inme, dünyada üçüncü ölüm sebebidir ve sakatlığa yol açan hastalıklar arasında ise birinci sırada yer alır. Çalışmamızda acil servise hemorajik inme ile gelen ve intrakraniyal kanaması olan hastalarda; serum NSE, S100B, HSP 70 düzeylerinin artış gösterip göstermediği, artış gösteriyorsa bu artışın intrakraniyal kanama volümleri ile uyumlu olup olmadığı, GKS ve NIH İnme Ölçeği ile ilişkisi ve serum NSE, S100B, HSP 70 düzeylerinin hastaların prognozunu göstermedeki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamıza, Mayıs 2011-Haziran 2012 tarihleri arasında acil servise başvuran ve DSÖ kriterlerine göre nontravmatik serebrovasküler hastalık tanısı alan 18 yaş üstü tüm hastalar dahil edildi. Çalışmaya toplam 35 hasta, 32 sağlıklı kontrol grubu hastası dahil edildi. Hastalardan acil serviste başvuru anında ve yatışından 5 gün sonra kontrol kanı olmak üzereserum S100B, HSP70 ve NSE düzeyi ölçümleri için, kan örneği alındı.
Özet (Çeviri)
Stroke is a clinical syndrome which is characterized by rapid onset of symptoms and findings of focal cerebral function loss due to vascular causes. It is the third leading cause of death worldwide and the first among diseases causing disability. In the present study, it was aimed to evaluate whether serum NSE, S100B and HSP70 levels are increased; if so, whether this increase is consistent with intracranial bleeding volume; the relationship with GCS and NIH Stroke scale; and efficiency of serum NSE, S100B and HSP70 levels in predicting prognosis.Patients aging 18 years or older presented to emergency department between May, 2011 and June, 2011 and diagnosed as non-traumatic cerebrovascular disease (CVD) according to WHO criteria were enrolled to our study. Overall, 35 patients and 32 healthy volunteer were included to the study. Blood samples were drawn to measure S100B, HSP 70 and NSE levels at the presentation to ED and 5 days after admission.