Serebrovasküler hastalıklarda sGFAP ve galectin-3 düzeylerinin tanı ve prognozla ilişkisi
The relationship of sGFAP and galectin-3 levels in the diagnosis and prognosis of cerebrovascular diseases
- Tez No: 344098
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Serebrovasküler hastalık, dünyada ve ülkemizde ilk sıralarda yer alan ölüm nedenlerindendir. Serebrovasküler hastalık, tanısı alan hastalarda erken dönemde görülen komplikasyonların belirlenmesi ve tedavisi önem taşımaktadır. Glial Fibriller Asidik Protein (GFAP), astrositlerden eksprese edilen, selektif bir markerdır. Merkezi Sinir Sisteminin hasarında glial hücreler, hücresel cevabı başlatırlar. Galectin-3?ün fizyolojik ve patolojik olaylardan etkilendiği ve enflamatuvar cevaplarda rol aldığı tespit edilmiştir. Biz bu çalışmada serebrovasküler hastalık, nedeniyle acil servisimize başvuran hastalarda GFAP ve galectin-3 düzeylerinin tanı ve prognoz üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçlandı. Çalışmaya serebrovasküler hastalık, tanısı almış 27 erkek, 31 kadın olmak üzere toplam 58 hasta ve 29 erkek, 21 kadın olmak üzere 50 sağlıklı kişi alındı. Hasta grubundan hastaneye başvuru anında ve 3.günde; sağlıklı kontrol gruptaki kişilerdende başvuru anında kan örneği alındı. Hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubu arasında GFAP ve galectin-3 düzeyi karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular disease is the main cause of death in the world and in our country. Prompt diagnosis and treatment of early period complications are important in patients whom diagnosed with cerebrovascular disease. Glial fibriller acidic protein (GFAP) is a selective marker, which is expressed in astrocytes. Glial cells initiate cellular response in case of central nervous system injury. Galectin-3 is influenced by the physiological and pathological events and also that have been identified to play role in inflammatory process. In this study have been aimed to investigate the effects of galectin-3 and GFAP levels on the diagnosis and prognosis in patients who admitted to our emergency department because of cerebrovascular disease. 27 men, 31 women, a total of 58 patients diagnosed with cerebrovascular disease and 29 men, 21 women a total of 50 healthy people studied in this paper. Blood samples were taken on admission and third day of hospitalisation from the patients and it were taken only once from healthy population at admission time. Obtained GFAP and galectin-3 levels from both patients and healthy people have been compared with each other, also.